Kimyager adaylar dikkat! Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınavı son başvuru 31 Ocak 2014

“Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınavı”nın 8 Mart 2014 Cumartesi günü Ankara’da yapılacağı, sınava katılmak isteyen yeni adayların 31 Ocak 2014 tarihine kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerine başvurması gerektiği belirtildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Samsun İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “10 Mart 2011 tarih ve 27870 sayılı Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmeliğin 6. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesi talebinde bulunanların 10 Kasım 2013 Pazar günü saat 10.00’da Ankara’da yapılacağı duyurulmuştu. TMMOB Kimya Mühendisleri Odası tarafından Bakanlığımız aleyhine Yönetmeliğin 6. maddesinin birinci fıkrasının(b) bendinde, kimya mühendisleri ve kimyagerlerin de bayi ve toptancı izin belgesi alabilecek kişiler arasında olması gerektiği ileri sürülerek Danıştay 10.Dairesi’nde açılan dava sonucunda verilen karar ile ilgili Yönetmeliğin 6. maddesinin birinci fıkrasının(b) bendi iptal edilmiştir.
Söz konusu karar gereği kimya mühendisleri ve kimyagerlerin de sınava girebilmeleri yönünde düzenleme yapılmış ve ilgili yönetmelik değişikliği 12 Kasım 2013 tarih ve 28889 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Sınava başvuran tüm adaylar 06 Aralık 2013-44819 sayılı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün tebliğine göre işlem yapacaklardır. Bu çerçevede ertelenen Bitki Koruma Ürünleri Bayi veya Toptancılık Sınavı’nın Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda; 8 Mart 2014 Cumartesi günü saat 10.00 da Ankara’da yapılması kararlaştırılmıştır. Sınava katılmak isteyen yeni adayların aşağıda belirtilen belgelerle birlikte 31 Ocak 2013 tarihine kadar İl Müdürlüğümüz, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekmektedir” denildi.

Müracaat için gerekli belgeler: Diploma veya mezuniyet belgesinin kurumca onaylı sureti. Transkript (sadece teknikerler için bitki sağlığı ile ilgili dersi aldığını gösteren). TC kimlik numarası ve 2 adet vesikalık fotoğraf.

bitki koruma

 

Kaynak : beyazgazete

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*