Covestro, Birçok Endüstride Kullanılabilecek Yüksek Performanslı Termoplastik Geliştirdi

Covestro ve ortakları, gelecekte birçok endüstride kullanılabilecek yüksek performanslı bir termoplastik (HPT) geliştirdi. Bu, havacılık, otomotiv ve sağlık gibi alanlardaki ürünlerin sürdürülebilirliğini ve performansını önemli ölçüde artıracaktır. Şu anki zorluk ise, yeni plastiğin sürekli üretime geçirilmesi. Çalışma, Covestro tarafından koordine edilen ve Alman Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) tarafından finanse edilen bir araştırma projesinin bir parçasıdır.

HPT, enjeksiyon kalıplama ile işlenebilen ve çok sayıda iyi özelliği benzersiz şekilde birleştiren yüksek performanslı bir plastiktir. Yüksek sertlikte kararlıdır ve ayrıca ısıya ve birçok çözücüye karşı dayanıklıdır.

Yeni malzemenin test partileri zaten üretilmekte.

Covestro bu proje için, RWTH Aachen Üniversitesi , Berlin Teknik Üniversitesi, Leipzig Plastics Center ve uçak üreticisi Airbus ile birlikte ortak olarak çalışıyor.

Yalın üretim süreci

HPT üretiminin özelliği, kolay erişilebilir temel kimyasallara dayanmasıdır. Yeni bir katalizör sistemi, bu temel kimyasallardan ilk kez termoplastik HPT’nin üretimini mümkün kıldı. Bu, proses boyunca CO2 emisyonlarını ve enerjiyi korur çünkü geleneksel yüksek performanslı termoplastiklerin üretilmesine kıyasla karmaşık proses adımları artık gerekli değildir.

Piyasada mevcut olan ürünlerle kıyaslandığında, üretimde büyük tasarruflar var, RWTH Aachen Üniversitesi’nin endüstriyel üretim süreci için Yaşam Döngüsü Değerlendirmesine göre (LCA), mevcut olanlara kıyasla HPT’nin üretiminde yüzde 20’den daha az sera gazı emisyonu üretildiği belirlenmiştir.

Kaynak : worldofchemicals

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*