Hürriyet’ten üniversite öğrencilerine kaçırılmayacak iş fırsatı…!

İnternet girişimciliği için çok önemli bir adım atan Hürriyet, Hürriyet Garage projesiyle üniversite öğrencilerinin girişimcilik ruhunu yakalıyor ve onlara iş dünyası için önemli bir kapıyı aralıyor.

Hürriyet Garage’ın üniversite öğrencilerine yönelik bir girişimcilik kampı olduğunu söyleyen Hürriyet İnsan Kaynakları Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Tuba Köseoğlu Okçu , üniversite öğrencisi olmak kaydıyla herkesin bu projeye dahil olabileceğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Hiçbir konu kısıtlaması olmaksızın herkes aklındaki fikri bize getirebilir. Bu saksıda bir çiçek yetiştirmek üzerine kurulu bir fikir de olabilir, akıllı telefonlar için geliştirilen bir uygulama da… Bu tamamen öğrencinin hayal gücüyle sınırlı…”

‘HÜRRİYET CİDDİ BİR DÖNÜŞÜM İÇİNDE’

Yeni bir fikrin ticarileşme özelliği taşımasının önemli olduğunu kaydeden Okçu, daha önce denenmemiş yepyeni fikirlere açık olduklarını ve bunun temel hedefleri olduğunu söyledi. Silikon Vadisi’nde başta Google ve Facebook olmak üzere pek çok şirketin ABD kültürüne uygun olarak garajda doğduğuna ve bununla ilintili olarak projenin adını Hürriyet Garage koyduklarını belirten Okçu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hürriyet ciddi bir dönüşüm içinde. Yaptığımız iş çok gazeteyle bağlantılı olmayan, onun ötesine geçmiş içerik odaklı bir işe dönüşüyor. Bu içerik odağı işin içine de gazete olduğu kadar dijital platformlar da var. Hürriyet hep gazetecilikle bağdaştırılıyor, çünkü çok güçlü bir geçmişimiz var, bir markamız var. Geçmişi çok güzel bir şekilde yaşatarak gazetenin yanı sıra dijital dünyada da aynı ortama taşıyabileceğimiz yeni bir döneme geçiyoruz. Bu nedenle dinamik bir ortama dönüştük.”

Üniversitelerde okumakta olan neslin Hürriyet’in değişimini ve bu dinamik ortamı hiç tanımadığını kaydeden Okçu Hürriyet’i sadece gazete olarak bildiklerini söyledi ve bu projeyle Hürriyet’teki dinamizmi de öğrencilerle paylaşmak istediklerini belirtti.

BU BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Ekim ayında hayata geçen projeye bugüne dek 798 başvuru yapıldığını dile getiren Okçu, sayının yeterli olmadığını, bunda Türkiye’deki eğitim ve iş hayatı kültürünün girişimciliği destekler yapıda olmamasının önemli bir rol oynadığını söyledi. ABD’de üniversite mezunlarının yüzde 45’inin kendi işini kurduğuna dikkat çeken Okçu, Türkiye’de bu oranın yüzde 5’lerde kaldığını, bu olumsuz tablonun böylesi bir projeyi gerekli kıldığını belirtti. Hürriyet Garage’ı bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerini dile getiren Okçu, bu projenin bir benzerinin dünyada bulunmadığını kaydetti.

FİKİRLER NASIL SEÇİLECEK

Başvuruların videolu olarak yapıldığını belirten Okçu, bu noktada amaçlarının birebir görüşme yapmak yerine video formatında fikirleri görmek olduğunu söyledi ve ekledi: “Bu videoların 10 kadarını bilişim kampına davet ederiz diye düşündük. Bir fikir nasıl iş planına dönüştürülür, nasıl pazarlanır, fizibilitesi nasıl yapılır, kampta bunları anlatırız diye bir planımız var.” Projeye Türkiye’nin dört bir yanından ilgi olduğunu dile getiren Okçu, Hürriyet Garage sayesinde öğrencilerin çok ciddi bir eğitim alma fırsatı yakalayacağını söyledi ve şunları kaydetti: “Türkiye’nin önde gelen, deneyimli kişilerden eğitim alacaklar. Bunlar açık sınıfta alınacak eğitim gibi değil ve bence bu çok değerli. Burada her bir ekibin bir koçu olacak ve o ekibe yol gösterecek. Öğrenciler iş dünyasından bir kişiyle 5-6 gün vakit geçirerek deneyim sahibi olacak. Bunun üniversite öğrencilerinin iş hayatına başlarken büyük bir destek sağlayacağını düşünüyoruz.”
Öğrencilerin uzun vadede gelecekte neyi yapmak isteyip neyi yapmak istemeyeceklerini göreceğini belirten Okçu, öğrencilerin bu sayede kendilerinde girişimci ruhu olup olmadığını da görebileceğini dile getirdi.

SON BAŞVURU TARİHİ 21 ARALIK

Projeye dahil olmak isteyenler  http://hurriyetgarage.com/index.aspx  tıklayarak kaydını yaptırabilir. Son başvuru tarihi ise 21 Aralık…

PROJELER NASIL SEÇİLECEK

Projenin işleyişini de paylaşan Okçu, sözlerini şöyle noktaladı: “Öncelikle bize gelen başvuruları değerlendiren bir komitemiz var. Hürriyet Garage’ın internet sayfasına yüklenen videolar arasında seçim yapıldıktan sonra projelerin hangilerinin devam ettirilebilir olduğuna bakacağız ve başarılı olanları Şubat ayındaki girişimcilik kampımıza davet edeceğiz. Buraya gelenlerin arasından 3 projeyi seçip onlara bir ofis, sermaye ve çalışma ortamı sunarak destekleyeceğiz. Sona kalmayı başaran proje sahibini ise proje lideri olarak Hürriyet’e alabileceğiz.”

HÜRRİYET GARAGE’A KİMLER KATILABİLİR

İster lisans, ister yüksek lisans veya doktora olsun, üniversitede okuyan herkes bu projeye katılabilir.

hürriyet

 

Kaynak : hurriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*