Kimya İhracatımız İlk Çeyreği Değerde Yüzde 10,35 Azalışla Kapadı

Kimya İhracatımız İlk Çeyreği Değerde Yüzde 10,35 Azalışla Kapadı. Kimya ihracatı ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 4,53 artış, değerde ise yüzde 10,35 azalışla 3 milyar 341 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, ilk çeyrekte kimya ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 4,53 artış, değerde ise yüzde 10,35 azalışla 3 milyar 341 milyon dolar oldu.

Mart ayı ihracatı ise değer bazında yüzde 11 azalışla 1 milyar 194 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen ay kimyanın en çok ihracat yaptığı ilk 10 ülke listesinde, Almanya, Hollanda, Mısır, Irak, İtalya, Suudi Arabistan, İran, İngiltere, Belçika ve İsrail yer aldı.İhracatta kilit rol oynayan kimya sektörünün hem ilk çeyrek hem de mart ayı ihracatını Avrupa Birliği ülkelerinden gelen talep sırtladı.

Ocak-mart döneminde en çok ihracat Almanya’ya yapıldı. Ülkeye olan ihracat miktarda yüzde 7,8 artış değerde ise yüzde 1 azalışla 207,5 milyon dolar oldu. Bu dönemde en çok ihracat yapılan diğer ülkeler ise Mısır, Irak, İtalya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Hollanda, Yunanistan ve İspanya olarak sıralandı. İlk 10’un yarısını AB ülkelerinin oluşturması dikkati çekerken, İtalya’ya yapılan ihracat yüzde 9,14 ve İspanya’ya olan ihracat yüzde 16, 34 artış gösterdi.

İlk çeyrek kimya sektörü ihracatı alt sektörler bazında değerlendirildiğinde en fazla ihracatı plastikler ve mamulleri, mineral yakıtlar ve yağlar, kauçuk ve kauçuk eşyanın yaptığı görüldü.Yılın ilk üç ayında alt sektörlerin yıldızı 1 milyar 186 milyon dolarlık ihracatla plastikler ve mamulleri oldu.

Mart ayında miktarda yüzde 13,27 değerde yüzde 8,22 artış yakalayan plastikler ve mamullerinin ihracatı 445,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Plastiklerin en çok ihraç edildiği ülkeler arasında Almanya’da yüzde 43,37, İtalya’da yüzde 68,50 ve Romanya’da yüzde 37,83 artış yaşandığı görüldü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, ilk çeyrek rakamlarının bu yılın ihracatında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin etkin rol oynayacağını gösterdiğini belirterek, “Uzun zamandır durgun olan Avrupa pazarındaki bu hareketlilik önümüzdeki aylar için de umut verici. Birliğimiz mevcut pazarlar kadar hedef pazarlara da odaklanıyor. Bu doğrultuda Uzakdoğu’dan Güney Amerika’ya kadar sektörümüzle ilgili önemli fuarlarda yer alıyoruz. Yine ticaret heyetlerimize de hız kesmeden devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

BTSO Kimya Sektörünü Güçlendirmeye Devam Ediyor

Kaynak: uzmanpara.milliyet

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*