Vodafone Discover Genç Yetenek Pragramı’na Müracaatlar Başladı

Vodafone’un 2008’den bu yana sürdürdüğü Discover Genç Yetenek Programı’nda yeni periyot başlıyor. Bu yıl yaklaşık 70 gencin Vodafone Türkiye’de tam vakitli çalışma imkânına sahip olacağı programa müracaatlar Mart sonuna kadar sürecek. 

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, geleceğin teknolojilerine taraf verecek genç yetenekleri bünyesine katmaya devam ediyor. Vodafone’un 2008 yılından beri sürdürdüğü Discover Genç Yetenek Programı’nda yeni devir müracaatları, LinkedIn ve Vodafone Meslek web sitesi üzerinden başladı. Müracaatlar, Mart sonuna kadar sürecek. Programla bu yıl yaklaşık 70 genç Vodafone Türkiye’nin ticari, teknoloji ve kurumsal ekiplerinde tam vakitli çalışma imkânına sahip olacak. Her yıl binlerce müracaatın alındığı programla bugüne kadar 770’i aşkın genç istihdam edildi. 

Vodafone Türkiye İcra Konseyi Lider Yardımcısı Nazlı Tlabar Güler, şunları söyledi:

“Vodafone’da geleceğin başkanları olarak gördüğümüz genç yetenekleri keşfetmeyi ve organizasyonumuza katmayı önemsiyoruz. Yeni mezun işe alımlarımızı, Vodafone’un küresel ölçekte tüm ülkelerinde uyguladığı Discover Genç Yetenek Programı aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Bundan 17 yıl evvel 3 kişi alarak başlattığımız bu program sayesinde, yüksek potansiyele sahip gençleri Vodafone’a kazandırarak, lokal ve küresel meslek imkanlarından faydalanmalarına, eğitim-gelişim programları ile desteklenmelerine imkan tanıyor ve tıpkı vakitte Vodafone Türkiye’nin yetenek havuzunu genişletmeyi amaçlıyoruz. Her yıl artan bir ivmeyle istihdama katkımızı sürdürdüğümüz bu programla bugüne kadar 770’i aşkın genci bünyemize kattık. Mesleğine Discover olarak başlayan ve şu an Vodafone Liderlik Grubumuzda yer alan çok sayıda çalışma arkadaşımız bulunuyor. Tüm gençleri, programımızın yeni devri için müracaatta bulunmaya davet ediyoruz.”

Teknoloji ve oyun bir arada

Vodafone Discover Genç Yetenek Programı’nda bu yıl evvelki yıllardan farklı olarak hem online ön kıymetlendirme hem de yüz yüze yapılacak ikinci kıymetlendirme süreçlerinde “oyunlaştırma” yaklaşımından yararlanılacak. Yüz yüze yapılacak değerlendirmede sanal gerçeklik gözlükleriyle küme mülâkatı gerçekleştirilecek. 

Geçen yıl 70 genç kabul edildi

Geçen yıl Türkiye’nin dört bir yanından 5 bini aşkın gencin başvurduğu Discover Genç Yetenek Programı’na 24 farklı üniversiteden 70 genç kabul edildi. Programa katılanların %59’unu bayan çalışanlar oluşturdu. Genç Discover’ların %50’si ticari, %37’si teknoloji, %13’ü de kurumsal takımlarda meslek seyahatlerine başladı.

Tüm Vodafone ülkelerinde uygulanıyor

Discover Genç Yetenek Programı; üniversite 4. sınıf öğrencileri, yeni mezunlar ve en fazla bir yıl tam vakitli iş deneyimi bulunanlar için özel hazırlanmış bir meslek programı. Tüm Vodafone ülkelerinde uygulanan, adayların tıpkı standart işe alım sürecinden geçtiği bu küresel program kapsamında, Vodafone bünyesine katılan genç yetenekler için ağır bir eğitim ve gelişim programı uygulanıyor. Gençler, birinci yıl farklı kısımlarda iki rotasyon yaparak hem teknoloji/telekomünikasyon dalını, hem de Vodafone’u yakından tanıma ve mesleklerine daha şuurlu tercihler yaparak başlama imkânı buluyorlar. Vodafone içinde yayınlanan ilanlar aracılığıyla farklı lokal ve küresel fırsatları değerlendirebiliyorlar.

Tüm ünitelerde çalışıyorlar

Genç Discover’lar, bakış açılarını ve dinamizmlerini tertibin tüm ünitelerine yansıtmaları emeliyle şirketin neredeyse tüm işlevlerinde konumlandırılıyor. Buna nazaran, şirketin satış, pazarlama, teknoloji, finans, insan kaynakları işlevlerinde tam vakitli çalışma imkânına sahip oluyor. Bilhassa tertipteki dijital rollerde ve yeni iş kollarını oluşturan takımlarda Discover’lara yer veriliyor. 

Beceri odaklı yaklaşım uygulanıyor

Discover Genç Yetenek Programı kapsamında 4 yıldır maharet odaklı yaklaşım uygulanıyor. “Kendine yatırım yap, yeni fikirler üret, dene-yanıl, sorgula” anlayışına dayanan beceri odaklı yaklaşımla yarattığı uzmanlık patikalarının rotasyon ve eğitimlerle zenginleştiği bir program tasarlayan Vodafone, çalışanların kendilerini farklı açılardan geliştirebilmesi için zati bildiklerinin üstüne yeni bilgiler ekleyebilecekleri eğitim programları, yine marifet kazanma ve marifette derinleşme patikaları sunuyor. Bu kapsamda bu yıl da yeni mezunların maharet kazanması için 7 patika içinde 7 farklı gelişim seyahati, bu seyahat boyunca 2 farklı rotasyon sunulacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*