Vücut Sıcaklığı İle Kendini Onaran Plastikler Hayatımıza Girmek Üzere

ef2fd vc3bccut sc4b1caklc4b1c49fc4b1 c4b0le kendini onaran plastikler hayatc4b1mc4b1za girmek c39czere
ef2fd vc3bccut sc4b1caklc4b1c49fc4b1 c4b0le kendini onaran plastikler hayatc4b1mc4b1za girmek c39czere

Vücut Sıcaklığı İle Kendini Onaran Plastikler Hayatımıza Girmek Üzere. Reading Üniversitesi’ nden bilim adamları vücut sıcaklığında kendini onarabilir yeni bir malzeme geliştirdiklerini açıkladılar. Yeni polimer malzeme tıpta’da kullanılmak üzere, kendi kendini iyileştiren pansuman bezleri içinde yeni kapılar açabilir.

Kendi kendini onaran plastikler daha önceki yıllarda geliştirilmiş olmasına rağmen, bu yeni tür polimer yapısı insanlarda güvenli, sağlıklı kullanım için ve 37 santigrat derece gibi düşük sıcaklıklarda çalıştığı için hayli ilgi çekicidir.

Bu yeni malzeme bir supramoleküler poliüretan‘dır, kesilmiş veya kazınmış bölgeyi bir kaç saat içinde doldurarak tekrar katı hale getirebiliyor.

Araştırma Reading ve Oxford üniversitelerinde Profesör Wayne Hayes tarafından yürütülüyor Kimya, Gıda ve Eczacılık fakültelerinde kendi kendini iyileştiren plastikler hep ön planda olmuştur.

Professor Hayes “Bu yeni malzeme vücut sıcaklığında kendini tamir edebiliyor, ama toksik’te olmaması gerekiyor, böylece sağlık ortamlarında kullanım için ideal bir malzeme haline geliyor.

“Hatta cerrahi kullanımının yanı sıra giysi hasarları içinde kullanıma uygun hale getirilebilir, potansiyel uygulama alanları olarak’ta araçlardaki boyaların çizilen yerleri, cep telefonu ekranları olabilir”.

Vücut Sıcaklığı İle Kendini Onaran Plastikler Hayatımıza Girmek Üzere

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*