Bill Gates: Yapay zeka bizi iklim krizinden ve hastalıklardan kurtarabilir

Özel İçerik

Bir bilgisayarın yahut bilgisayar denetimindeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzeri formda yerine getirme kabiliyeti olarak tanımlanan yapay zeka, günümüzde epey tanınan hale geldi.

Özellikle günümüzde ChatGPT üzere sohbet botlarının tanınan hale gelmesi, kimi meslekleri de tehdit etmeye başladı.

Goldman Sachs raporuna nazaran, ChatGPT üzere yapay zeka sistemleri, dünya çapında 300 milyon tam vakitli işi etkileyecek.

Teknoloji devi Microsoft, yapay zekayı benimseyen birçok şirketten biri. Hasebiyle Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’in, bu teknolojinin potansiyel tehlikeleri konusunda ikazda bulunması biraz ironik.

Bill Gates: Yapay zeka şahane bir teknoloji

Gates, bu hafta Londra’da yaptığı konuşmada yapay zekayı, insanları iklim değişikliğinden ve hastalıklardan kurtarabilecek ‘harika’ bir teknoloji olarak nitelendirdi.

Gates’ten yapay zeka uyarısı da geldi

Gates, yapay zekanın ‘iyi niyetli bireyler tarafından’ kullanılması gerektiği ve ‘siber akınlarda yahut siyasi müdahalelerde bulunan suçlular’ tarafından kullanılabileceği konusunda uyardı.

Microsoft’u 1974 yılında merhum Paul Allen ile birlikte kuran Gates, Londra’da Prens William’ın da katıldığı Breakthrough Energy Doruğu’nda şu sözleri kullandı:

Savunma, ataktan daha akıllı olmalı. Her iki taraf da oyunlarını geliştirmek için yapay zekayı kullanacak.”

Yapay zeka o kadar değerli ki, onu çoğunlukla âlâ niyetli bireyler tarafından kullanıldığından emin olmalıyız.

Bu yüzden yeni bir teknolojiye sahip olduğunuzda, bunu çoğunlukla öğretmenler, hekimler ve bilim insanları daha tesirli olabilmek için kullanırlar.

Siber hücum yahut siyasi müdahale üzere bir şeye karışan biri varsa, yapay zeka onlar tarafından kullanılabilir, bu yüzden yapay zekanın güzel insanların elinde olduğundan emin olmalıyız.

Gates, yapay zekanın daha güzel sıhhat hizmeti sunmak ve iklim değişikliğiyle uğraş etmek için uygun bir güç vazifesi göreceğini söyledi; bilhassa de fosil yakıtlara pak bir alternatif olarak nükleer füzyon gücünden bahsetti.

Business Insider’ın son raporuna nazaran Gates, Microsoft’un yapay zeka ihtilalinin birçoklarını ‘sessizce’ yönetiyor.

Microsoft şu anda yapay zeka takviyeli dizüstü bilgisayarları ve Copilot sohbet robotu üzere eserleriyle yapay zekayı tümüyle benimsiyor.

Yeni Windows dizüstü bilgisayar serisinde, üretken yapay zeka yardımcısı Copilot’a süratli erişim sağlamak için klavyede bir ‘AI tuşu’ yer alıyor.

Microsoft ayrıyeten chatbot fenomeni ChatGPT’yi geliştiren Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi OpenAI’ye finansal takviye sağlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*