Yapay zeka tesiri: Global bilgisayar satışları ikinci çeyrekte yükselişe geçti

AA

Pazar araştırma şirketi International Veri Corporation’ın (IDC) raporuna nazaran, 2024’ün ikinci çeyreğinde şahsî bilgisayar satışları, geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 3 artarak 64,9 milyon adede yükseldi.

Söz konusu satışların, 2 yıllık düşüşün akabinde yapay zeka tesiriyle arka arda ikinci çeyrektir artması dikkati çekti.

En büyük birinci 5 bilgisayar üreticisinin tahlillerinin yapıldığı raporda, “Çin’deki zayıf satış sonuçları pazarı baskılamaya devam etti.

Çin hariç tutulduğunda, ikinci çeyrekte dünya çapındaki sevkiyatlar bir evvelki yıla nazaran yüzde 5’in üzerinde büyüdü..

Satışları en çok Apple artırdı

İkinci çeyrekte en fazla artış, yıllık yüzde 20,8 ile Apple’ın bilgisayar satışlarında yaşandı. Apple’ı yüzde 13,7 ile Acer izledi.

Lenovo Group ve ve HP Inc’nin satışlarında sırasıyla yüzde 3,7 ve yüzde 1,8 artış görüldü. Dell Technologies satışlarında ise yüzde 2,4 düşme yaşandı.

IDC Dünya Geneli Aygıt Takipçi Kısmı Lider Yardımcısı Ryan Reith, bahse ait değerlendirmesinde, bilgisayar pazarında iki çeyrek arka arda büyümede yapay zekanın tesirine işaret ederek şunları söyledi:

Satışlarda yapay zeka ekosistemin tesiri görülüyor. Lakin bu klâsik pazarın olumlu işaretler göstermesini sağlamak için yapay zeka dışı bilgisayar satın alımlarında da çok şey oluyor.

2017 yılında tabanı gören PC satışları, 2021’de yüzde 14,8 büyümeyi başardı. Bu büyümedeki en kıymetli etken ise koronavirüs nedeniyle gelen kısıtlamalar ve uzaktan çalışma uygulamaları oldu.

Öte yandan, 2022 yılında pandeminin tesirini yitirmesi ve global çip tedarik meselelerinin baş göstermesi, satışları olumsuz istikamette etkiledi.

Geçen yıl tabanı görmüştü

Pazar, 2023’ün birinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 28,7 düşüş göstererek PC tarihinin en makûs periyotlarından birini geçirmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*