Süpermikroplar 2050 Yılına Kadar 10 Milyon Kişiyi Öldürebilir

05c76 sc3bcpermikroplar 2050 yc4b1lc4b1na kadar 10 milyon kic59fiyi c396ldc3bcrebilir
05c76 sc3bcpermikroplar 2050 yc4b1lc4b1na kadar 10 milyon kic59fiyi c396ldc3bcrebilir

Süpermikroplar 2050 Yılına Kadar 10 Milyon Kişiyi Öldürebilir. Temmuz 2014 yılında İngiltere hükümeti mevcut antibiyotiklere dirençli Süpermikropları etkilerini tespit etmek için “Antimikrobiyal Direnç (AMR)” raporu hazırlamaya başlamıştı , sonuçlar geçtiğimiz hafta açıklandı.Sonuç “tıp karanlık çağlar geri dönebilir.”

AMR İnceleme Başkanı Ekonomist Jim O’Neill, süpermikroplar kontrolsüz bırakılırsa, her üç saniyede bir kişi eşdeğer olarak ise 2050 yılında yılına kadar 10 milyon kişinin ölebileceğini öngürüyor. Raporda, bunu önlemek veya tehdidi azaltmak için harekete geçmeye ihtiyaç 10 alan ana hatları ve stratejileri ile belirtildi.

Süpermikroplar 2050 Yılına Kadar 10 Milyon Kişiyi Öldürebilir

En yakın öneri Eylül ayında BM Genel Kurulu’nda bir potansiyel resmi lansman ile, sanayi, hükümet ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyonun sağlanarak, en kısa sürede soruna bir küresel kamu bilinçlendirme kampanyası kurmayı içeriyor.

Aşırı reçete sayısı da önemli bir faktördür, rapor dünya antibiyotik kullanımının düzene sokulması ve bunların reçeteler ile kontrolünün muhakkak yapılması sağlanmalıdır.

Mevcut antibiyotikler kaçınılmaz bir şekilde etkisiz hale gelecek, ancak yenilerinde bir an önce hazır hale gelmesi gerekiyor. Bazı umut verici gelişmeler olmasına rağmen, ek finansman gelirlerine, G20 gibi kurumlardan yeni ilaçların geliştirilmesi için ödüllerin verilmesinin yanı sıra profesyonel alana girmek için araştırmacıların daha fazla teşvik edilmesi gerekiyor.

Bu ve benzeri yöntemler çok yüksek maliyetler getireceği belirtiliyor. Jim O’Neill “G20 ülkelerinin mevcut sağlık harcamalarına ek olarak çok küçük bir yüzdeyi buraya ayırabilirler, savurgan bir şekilde yazılmış reçetelere ekstra vergiler konulması da çözüm olabilir”.

Rapora göre projenin maliyeti 10 yılda 40 milyar $ olarak tahmin ediliyor, ama eylemsizliğin maliyeti çok daha fazla olacağı açık, bu tutar 100 milyar $ olarak öngörülüyor, bu rakama insan ölümleri dahil bile değil.

Bu durumu önlemek için uluslararası işbirliğine ihtiyaç var, Dünya Sağlık örgütü, G7, G20 ve BM raporları ve politikalarında söz konusu raporun eyleme geçirilmesi planlanıyor.

Kaynak :gizmag

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*