Ankara’da 2 yaşında akciğer nakli oldu artık kalp bekliyor

DHA

İstanbul’da 2019 yılında dünyaya gelen Elif Kekeç’e 2 yaşında karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu.

Elif şiddetli geçen sürecin akabinde, özel hastanede yapılan karaciğer nakli ile hayata tutundu.

Ameliyatın akabinde 25 gün ağır bakımda kalan Elif, kısa mühlet sonra da kalp rahatsızlığı yaşadı.

Yapılan tetkiklerde kalp yetmezliği geliştiği saptanan Elif, 4 ay evvel ailesi tarafından götürüldüğü Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde tedaviye alındı.

İlaç tedavisi başlanan Elif, kalp nakli sırasına alındı. Uygun donör bulunduğunda kalp nakli yapılacak.

“Cehennemi yaşadık”

Elif’in babaannesi Hatun Kekeç, torununun evvel karaciğer yetmezliği, artık de kalp yetmezliği ile uğraş ettiğini söyleyerek, “Karaciğer naklinden sonra Elif’in kalp çalışma suratının bir anda düştüğünü söyledi hekimleri. Çok şaşırdık, çok üzüldük. Her şey hoş olacak diye beklerken resmen cehennemi yaşadık. Torunumun kalp çalışma oranı yüzde 10’a düşmüştü.

Orada Elif’e bir anjiyo yapmak istediler; lakin Elif’in kalbinin buna dayanamayacağını anlayınca daha kapsamlı bir hastanede Elif’in tedaviye alınması gerektiğini bize bildirdiler. Ben ardından Elif’i, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’ne getirdim.” dedi.

“Organlarımız toprakta çürüyeceğine bir umut olsun”

Hatun Kekeç, Elif’in kalp nakli olması gerektiğini söyleyerek, “Şu anda ilaç tedavisi alıyor. Kalp nakli bekliyoruz. Nakil çıkarsa Elif’i çabucak ameliyata alacaklar. Elif’i konuta bile göndermiyorlar. Durumu çok kritik. Vatandaşlarımız hassas olsun organ bağışı konusunda. Elif’im üzere çocuklar, torunlarımız, çocuklarımız bir sürü organ bekleyen insan var.

Organlarımız toprakta çürüyeceğine bir umut olsun, hayat olsun. O hasta insanı ve ailesini, yakınlarını hayata bağlasın. İnşallah organ bulunur yavruma. Yan odasında bulunan arkadaşına organ bulundu. Çok sevindik. İnşallah bizim evlatlarımıza da çıkar.” diye konuştu.

“Türkiye sesimi duysun”

Elif Kekeç ise “Organlarınızı bağışlayın. Ben de koşup oynamak istiyorum. Hastaneye bağlı kalmak istemiyorum. Parka gitmek istiyorum. Büyümek istiyorum, doktor olmak istiyorum. Türkiye sesimi duysun. Ne olur bağış yapın.” dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*