SAÜ.Kimya Bölümü akademisyenleri hastane bakterilerine karşı etkili antibakteriyel ürün geliştirdi.

Sakarya Üniversitesi’nde (SAÜ) bir grup bilim adamı, kullanımdaki antibiyotiklerden çok daha ucuz ve etkili iki antibakteriyel ürün keşfetti. Patenti alınan ürün, destek verilmesi halinde antibiyotik olarak kullanıma sunulabilecek.

SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Mustafa Küçükislamoğlu, Prof. Dr. Mustafa Arslan, Doç. Dr. Mustafa Zengin, Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay’ın birlikte yürüttüğü çalışmayla, bulaşıcı hastalıklara neden olan hastane bakterilerine karşı piyasadakilerden daha etkili yeni bir antibakteriyel ürün geliştirildi.

Ürün hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mustafa Zengin, yeni geliştirilen ürünün piyasada kolayca bulunabilen, ucuz ve bir bölümü doğal hammaddelerden elde edildiğini söyledi. Yapılan laboratuvar çalışmalarında, antibakteriyel ürünün mevcut antibiyotiklere göre mantar gibi bazı bakterilerde bir kaç kat daha etkili olduğunu tespit ettiklerini kaydeden Zengin, “Elde edilen ürün ayrıca, tek başına dezenfektan veya antiseptik olarak kullanılabilecek. Yeni keşfedilen antibakteriyel kişisel bakım ürünlerinde, içme suyu ve havuzların dezenfektan işlemlerinde, oda temizleyicisi olarak sprey ve klima gibi araçlarda da kullanıma imkan veriyor. Ancak antibiyotik olarak kullanılabilmesi için canlı deneylerin yapılması ve gerekli izinlerin alınması gerekiyor. Yeni ürün, ayrıca hayvan yetiştiricileri tarafından ahır ve kümeslerde bakteri, parazit-mantar mücadelesinde etkili bir şekilde kullanma imkanı veriyor.” diye konuştu.

700 MADDE DENENDİ

Doç. Dr. Mustafa Zengin, ürünün iki buçuk yıllık bir çalışmayla ortaya çıkarıldığını söyledi. Antibakteriyel ürünlerin tespiti için 700 yeni madde denediklerini belirten Zengin, şu bilgileri verdi: “Bunlardan sadece ikisinin çok etkin olduğunu belirledik. Patent başvurumuzu yaptık. Başvurumuz onaylandı. Şu an uluslararası bir tekstil firmasında ürünün kullanımıyla ilgili ön çalışmalar ve deneyler sürüyor. Ürünün hammadde fiyatının çok düşük olması çok değişik alanlarda kullanımına imkan sağlamaktadır. Ürünün ilaç olarak kullanımı için uluslararası firmaların çalışma yapması gerekiyor. Şu an için buna bizim imkan ve gücümüz yetmez. Biz ürünün antibiyotik olma potansiyelini belirledik. Kullanıma sokulmasıyla ilgili çalışmalara da destek verebiliriz.”

Zengin, söz konusu ürünün bir doğal ve yarı doğal hammaddelerden çıkarılarak sentezlendiğini belirterek, bundan sonra tümüyle doğal antibakteriyel bir ürün üretmek için çalışmaları sürdürdüklerini sözlerine ekledi. Yeni antibakteriyel ürünün piyasada bulunan Ciprofloxacin antibiyotikle karşılaştırma değerleri şöyle:

Ciprofloxacin (Antibiyotik) Yeni ürün-1 Yeni ürün-2
Candidaalbicans (Mantar) 20 30 50
Acinetobacterspp 33 25 45
Pseudomonasaeruginosa 35 27 45
Staphylococcusaureus 30 30 45
Staphylococcusepidermidis30 30 45
Escherichiacoli 25 22 36
Enterococcusspp 24 12 23
antibak

 

Kaynak :e-haberajansi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*