Uçakta bilgisayar korsanlarına dikkat: İşte yapmanız gerekenler

Bazı hava yolu şirketleri, uçuşlarında fiyatsız yahut fiyatlı Wi-Fi hizmeti sunuyor. Fakat bu hizmet göründüğü kadar temiz olmayabilir.

Uçakta seyahat ederken alışverişe başlamadan yahut mali durumunuzu süratlice denetim etmeden evvel, bilgisayar korsanlarının uçuş sırasında gizliliğinizi ele geçirmek için sinsi taktikler kullandığını bilmeniz gerekir.

Siber korsanlar, uçak içi internet temaslarını kendi avantajlarına çevirebiliyor. Zira uçakta VPN ilişkisi sağlamak hayli güç.

Bu muhafaza katmanı olmadan, birebir hava yolu Wi-Fi’sini kullanan siber hatalılar cihazlarınıza kolay kolay erişebilir, bilgilerinize ulaşabilir ve berbat emelli yazılımlar yayabilirler.

Peki bu durumdan korunmak için ne yapmanız gerekiyor. Bu sorunun karşılığını sizler için araştırdık.

1. Hakikat ağda olduğunuzdan emin olun

Çoğumuz bir ağ ismi gördüğümüzde fazla düşünmeden üzerine tıklıyoruz; işte bilgisayar korsanlarının en çok işine yarayan şey de bu.

Dolandırıcılar, hava yolununkiyle neredeyse birebir isimlere sahip düzmece Wi-Fi ağları oluşturabilir. Dikkatli olmazsanız, legal olanın yerine taklit bir ağa bağlanabilirsiniz.

Birden fazla seçenek benzeri görünüyorsa, hava yolu çalışanından birine hangi ağın yanlışsız olduğunu sorun.

2. İnançlı olmasa da VPN kullanın

VPN (Sanal Özel Ağ) havada o kadar sağlam değildir, lakin açıldığında tekrar de sizi koruyabilir. Bir VPN datalarınızı şifreler ve meraklı gözlerden bir kalkan misyonu görür.

Finansal yahut başka tanımlayıcı, değerli bilgiler içeren rastgele bir siteyi ziyaret ederseniz kesinlikle VPN kullanmaya çalışın.

3. Sırf şifrelenmiş sitelere bağlanın

Bu her vakit için düzgün bir kuraldır, fakat bilhassa de bilmediğiniz bir ağda olduğunuzda. Sırf şifrelenmiş web sitelerini ziyaret edin – ‘HTTPS’ ile başlayanları.

Bu, çoklukla bir bilgisayar korsanının belli bir sitedeki aktifliğinizi, örneğin yazdığınız şifreyi yahut kredi kartı numaranızı görüntülemesini mahzurlar.

4. Hiçbir evrak indirmeyin

Hız ve data sınırlamalarını görmezden gelip burada güvenliğe odaklanalım. Data transferi inançlı olmayan ilişkilerde (uçuşunuzdaki gibi) açığa çıkar.

Bir bilgisayar korsanının indirmeyi engellemek ve belgelerin içindeki her şeyi okumak için çok fazla uğraş sarf etmesine gerek yok.

Havaalanına gitmeden evvel gereksiniminiz olan her şeyi indirmeniz yahut inip muteber bir ağa bağlanana kadar beklemeniz akla yatkın olacaktır.

Uçakta Wi-Fi kullanımı, gerçek güvenlik tedbirleri alındığında inançlı ve rahat bir tecrübe sunabilir. Seyahatiniz sırasında çevrimiçi kalmak istiyorsanız, bu ipuçlarını dikkate alarak bilgi güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*