E-Atıkların Geri Dönüşümü İçin Kimya Çözüm Olmaya Devam Ediyor

6b28c e atc4b1klarc4b1n geri dc3b6nc3bcc59fc3bcmc3bc c4b0c3a7in kimya c387c3b6zc3bcm olmaya devam ediyor
6b28c e atc4b1klarc4b1n geri dc3b6nc3bcc59fc3bcmc3bc c4b0c3a7in kimya c387c3b6zc3bcm olmaya devam ediyor

E-Atıkların Geri Dönüşümü İçin Kimya Çözüm Olmaya Devam Ediyor. Tüketiciler en son teknolojiye ayak uydurmak için eski cep telefonlarını, tabletleri ve dizüstü bilgisayarları bir kenara atarken, depolama alanları eski cihazlarla dolu hale geliyor. Bilim insanlarıda bu elektronik atıklardan ya da “e-atık” dan değerli plastikleri kurtarmaya çalışıyorlar. Son yayınlanan bir araştırmaya göre bilim insanları, mevcut geri dönüşüm metotlara çevre dostu bir alternatif bulduklarını bildiriyor.

ABD Çevre Koruma Ajansı’na göre, 2009 yılında ABD’li tüketiciler 2.37 milyon tonluk e-atık attılar.

Bu tür çöpler, telefonlardan ve video oyun konsollarından buzdolaplarına ve televizyonlara kadar her şeyi içeren geniş bir kategoridir. Bu cihazlar polikarbonatlar gibi değerli plastikler içerir. Arazilerde biriken e-atık miktarını azaltmak ve değerli polimerleri kurtarmak için araştırmacılar farklı ekstraksiyon yöntemlerini araştırmışlardır. Mevcut yaklaşımlar, diklorometan (DCM) gibi zehirli, pahalı ve uçucu olan klorlu maddelerin kullanımını içermektedir. Sriraam R. Chandrasekaran, Brajendra K. Sharma ve meslektaşları, kullanıcı ve çevre için daha zararsız olan N-metil-2-pirolidon (NMP) adlı alternatif bir çözücüyü araştırdılar.

Cep telefonu plastikleri tipik olarak bir polikarbonat ve poliamit karışımı içerir. Büyük ölçekli deneylerde araştırmacılar, DCM ve NMP’nin polikarbonatı sırasıyla yüzde 87’sini ve yüzde 89’unu cep telefonu plastiğinden aldığını ve NMP’nin verimliliği kaybetmeden en az bir kez daha yeniden kullanılabileceğini buldu. Ancak bazı e-atıklar, çoklu çözücüler ve geri dönüştürülecek çok miktarda enerji gerektirecek daha karmaşık karışımlar içerir. Bu durumda ekip pirolizi veya malzemeyi yüksek sıcaklıklara ısıtmanın daha iyi bir alternatif olacağını öne sürmektedir.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*