Köpeklerin Burnu, Yeni Gaz Sensörü Materyallerine İlham Kaynağı Oldu

dead3 kc3b6peklerin burnu yeni gaz sensc3b6rc3bc materyallerine c4b0lham kaynac49fc4b1 oldu
dead3 kc3b6peklerin burnu yeni gaz sensc3b6rc3bc materyallerine c4b0lham kaynac49fc4b1 oldu

Köpeklerin Burnu, Yeni Gaz Sensörü Materyallerine İlham Kaynağı Oldu. Köpeklerin insanlardan daha iyi bir koku duyusuna sahip oldukları bilinen bir şey. Araştırmacılar yıllardır, köpek burnu kadar iyi bir yapay dedektör geliştirmeye çalışıyorlar. Yayınlanan yeni bir araştırmada bilim insanlarının, grafen tabanlı nanoscroll’larla bir köpeğin koku yeteneğini taklit edebildiklerini bildirdiler.

Bir köpeğin burnunun içi, süper hassas bir koku hissi yaratan milyonlarca küçük kılcal damarlarla kaplıdır. Kılcal damarlar geniş bir yüzey alanını kapladığından, kokuları çok düşük konsantrasyonlarda algılayabilirler. Köpek burnundaki kılcal yapıdan ilham alan bilim adamları, hassas bir gaz detektörü oluşturmak için onu taklit etmeye çalışıyorlar. Önceki çalışmalarda grafen tabanlı nanoskrollların (GNS) kullanılmasında bazı başarılar elde edilmiştir. Bu nanoskrolller geniş bir yüzey alanına sahiptir, yüksek sıcaklıklarda stabildir ve güçlü ve dayanıklıdır. Fakat aynı zamanda üretilmeleri, çok fazla enerji tüketmeleri ve ölçeklendirilmeleri zor olmaktadır. Ve geçmişte yapılan çalışmalarda, ya sıralanmamış yapıların ardında bırakılan ya da sırasıyla sıyırılmış ve toplanmış olan ham grafen ya da modifiye grafen kullanmıştır.

Yao Wang, Lei Jiang, Guofu Zhou ve meslektaşları grafenleri, yüksek kaliteli nanoskrolller yapmak için polimer ile değiştirmek istediler.

Grup, tekdüze, ayrıştırılmamış yapılar oluşturmak için dondurarak kurutma yöntemini kullanarak poli (sodyum-p-stiren-sülfonat) ilavesiyle grafen bazlı nanoskrolller hazırladı. Nanoskrolllerin geniş, boru şekilli bir yapısı vardı ve grafinin hemen hemen tamamı yuvarlandı. Araştırmacılar daha sonra nanoskrollları son derece seçici ve hassas olan bir gaz sensörüne yerleştirdiler. Ekip bu yöntemin büyük ölçekli üretim potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*