Kozmetik Ürünlerini Termal Su Bileşenlerinden Ürettiler

Kozmetik Ürünlerini Termal Su Bileşenlerinden Ürettiler. Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Orhan Hazer, kaplıca suyu bileşenleriyle çam yağı ve terebentin kullanarak şampuan, duş jeli ve sıvı el sabunu üretti.
Hazer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yozgat’ın jeotermal kaynaklar bakımından zengin bir yöre olduğunu belirterek, kaplıca sularını kozmetik ürünlerle değerlendirmek için çalışma başlattıklarını söyledi.
Yozgat’a özgü bir ürün geliştirmek istediklerini anlatan Hazer, “İlimizin çok önemli yer altı kaynakları var. Bu kaynaklardan birisi kaplıcalar. Kaplıca sularını kozmetik ürünlerinde değerlendirebileceğimizi düşündük ve buradan hareketle bazı kozmetik ürünler geliştirmeye çalıştık” dedi.

Yozgat’ın termal su potansiyelini sadece termal turizm amaçlı değil, başka şekilde de kullanmayı düşündüklerinin altını çizen Hazer, “Kozmetik ürünlerin temel bileşenlerinden en önemlisi sudur. Dolayısıyla biz normal kullandığımız suyu termal suyla yer değiştirdik. Termal suların içerdiği hem kükürt hem de minarelin ve bu sulardan gelen bu şifalı bileşenlerin kozmetik ürünlerimize artı kazandıracağını düşünüyoruz. İlk etapta sıvı el sabunu, duş jeli ve şampuan üzerinde araştırmalarda bulunup üretimini gerçekleştirdik” diye konuştu
Yrd. Doç. Dr. Hazer, şampuan üretiminde sadece termal suyla kalmadıklarını, çam yağı ve terebentin de kullandıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Yozgat, jeotermal enerjinin yanında çamlığıyla da meşhur bir yer. Bunu değerlendirelim istedik. Termal suyla hem çam yağı hem de terebentin kullanarak farklı ürünler üretmeye çalıştık. Bu çalışmaların Yozgat için önemli bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Yatırımcıları da bu yönde teşvik etmek istiyoruz. Jeotermali sadece bir kaplıca şeklinde kullanmanın haricinde farklı alanlarda kullananlar var, biz de kozmetik alanda kullanmak istedik. Bu ürünün Yozgat’ın hem gelişmesinden veya katma değer ürün üretilmesi noktasında farklı bir bileşen olacağını düşünüyoruz. Umarım Yozgat için hayırlı olur.”

Ürettikleri sabun, jel ve şampuanın Yozgat’ın bir markası olmasını istediklerini vurgulayan Hazer, “Yaptığımız bu çalışma, aynı zamanda Teknopark projesidir. Biz burada pilot çalışmalar yapıyoruz, Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz, seri üretimden ziyade biz buraya yatırımcıları davet ediyoruz. Bu ürünü üretmek isteyen yatırımcılara özellikle seslenmek istiyorum; marka tescili başvurusunda bulunduk, Bozok Terme olarak markamızı aldık ve bu anlamda üretmek isteyenlere yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

Termal suyun yörede çıkması ve ürünlerinin en büyük bileşeninin su olmasının maliyeti düşürdüğünü anlatan Hazer, “Yapılan bu çalışmaların yatırımcıların dikkatini çekeceğini düşünüyoruz. Elde ettiğimiz bu ürün ilgi de gördü. Halihazırda İstanbul ‘da birkaç firmayla ortak çalışma başlatmış bulunmaktayız. Sorgun’dan aldığımız kaplıca sularını değerlendirmek istiyoruz” şeklinde konuştu,
Hazer, prototip (ilk örnek) olarak hazırladığı ürünlerin üzerinde denemelerinin devam ettiğini, çalışmalarının başarılı şekilde sürdüğünü ve ürünlerinin bir süre sonra raflarda yerini alacağını sözlerine ekledi.

Kozmetik Ürünlerini Termal Su Bileşenlerinden Ürettiler

 

Kaynak : Radikal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*