Chemport Kimya İhtisas Endüstri Bölgesi Ekonomiyi Canlandıracak

Chemport Kimya İhtisas Endüstri Bölgesi Ekonomiyi Canlandıracak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kimya Sanayi Meclisi Başkanı Timur Erk, Chemport Kimya İhtisas Endüstri Bölgesi Projesi’nin dış ticaret açığının düşürülmesinde aktif rol üstleneceğini belirtti.

Erk, TOBB Kimya Sanayi Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Güney Marmara’da yapılması planlanan projenin Türkiye ekonomisine önemli ticari değer katacağına işaret etti.

Sektör olarak ihracatta geçen yılı ikincilikle kapattıklarını bildiren Erk, “Gelişmekte olan Türkiye’nin hızla gelişen bir kimya sanayisinin olduğunu bilelim. Gelişmişlik açısından kimya sanayisi önemli bir gösterge. Bir ülke gelişmişse mutlaka kimya sanayisi de gelişmiştir” ifadesini kullandı.

Erk, Chemport Kimya İhtisas Endüstri Bölgesi Projesi’nin dış ticaret açığının düşürülmesinde aktif rol üstleneceğini vurguladı.

Rotterdam Limanı, Chemport’a örnek oldu
Chemport Kimya Sanayicileri ve Hizmetleri Derneği Başkanı Haluk Erceber de söz konusu projenin istihdamı ve doğrudan yabancı yatırım girişini artıracağını belirtti.

Kimya sektöründen kaynaklanan dış ticaret açığının 2023’te yaklaşık 90 milyar dolar olacağına dikkati çeken Erceber, şunları kaydetti: “Chemport Projesi‘nin, 2023 yılı kimya sektörü dış ticaret açığını yarıya kadar azaltma potansiyeli bulunmaktadır. 2013 yılında Türkiye’nin dış ticaret açığının yüzde 25’i kimya sektöründen kaynaklandı. Ülkenin artan kimyasal ithalat bağımlılığı dünyadaki yerel üretim yeterliliğinin artması trendine ters düşmektedir. Küresel kimya kümelenmesindeki artışa karşın Türkiye’de henüz limanları olan bir kimya kümelenmesi bulunmamaktadır. Chemport, Doğu Akdeniz ve Karadeniz bölgelerindeki ilk kimya kümesi olarak önemli pazar payına sahip olacaktır.”

Erceber, proje için Rotterdam Limanı’nı örnek aldıklarını belirterek, Türkiye ile Hollanda arasında bu konuda işbirliğinin söz konusu olduğunu dile getirdi.

Ticari iş planı ile arazinin lokasyon seçimi ve master planı yapımına yakında başlanacağını ifade eden Erceber, projenin gelişim süreci için de ilgili bakanlıklardan oluşan bir teknik kurulun çalışmalara başlayacağını bildirdi.

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Chemport Kimya İhtisas Endüstri Bölgesi Projesi’nin yanında sektördeki yatırım olanakları, Ar-Ge kültürü, inovasyon, gümrüklerde yaşanan sorunlar ile dahilde işleme rejimi konuları ele alındı.

chem

 

Kaynak : fortuneturkey

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*