Kaktüs Kökleri, Su Tutucu Özellikte Malzemelerin Yaratılmasında İlham Kaynağı Olabilir

1318b kaktc3bcs kc3b6kleri su tutucu c396zellikte malzemelerin yaratc4b1lmasc4b1nda c4b0lham kaynac49fc4b1 olabilir
1318b kaktc3bcs kc3b6kleri su tutucu c396zellikte malzemelerin yaratc4b1lmasc4b1nda c4b0lham kaynac49fc4b1 olabilir

Kaktüs Kökleri, Su Tutucu Özellikte Malzemelerin Yaratılmasında İlham Kaynağı Olabilir. Bilim insanları kaktüs köklerinin çok miktarda suyu hızlı bir şekilde emme ve tutma kapasitesini taklit eden bir materyal geliştirdiklerini bildirdiler. Bu eşsiz malzemenin yeni ve ileri düzey uygulamalar için, kozmetikler, tıbbi cihazlar ve diğer günlük ürünlerde kullanılabileceği belirtiliyor.

Tüm canlılar gibi kaktüslerin hayatta kalmak için suya ihtiyacı vardır. Yine de dünyanın en kuru yerlerinden hayatta kalabiliyorlar. Buradaki anahtar, bitkinin derin olmayan ve yüzeysel, ancak yağış miktarını çabucak toplayan kapsamlı kök sistemidir. Kuraklıklar sırasında, kökler dehidrate edilir ve küçülür, suyun toprağa kaçmasını engelleyen hava boşlukları oluşur. Bu özellikler, Sang Joon Lee, Hyejeong Kim ve Junho Kim’in ilgisini çekmiş ve diğer fiziksel özellikleri değiştirmeden suyu etkili bir şekilde emebilecek ve depolayabilecek dayanıklı bir malzeme yaratmak istemişler.

Araştırma ekibi, kaktüs kök sisteminin temel özelliklerini çoğaltmaya çalıştı ve kaktüs kökünü ve onun dış örtüsünü taklit etmek için selüloz lifleri, agaroz bazlı kriyojel ve mikropartiküllerden oluşan bir malzeme oluşturdular.

Daha sonra silindirik bir jel yaptılar ve kaktüs kök epidermisin tabakalı kompozisyonunu taklit eden bir yapı oluşturmak için dondurarak kuruttular. Laboratuvar testleri sonucu, elde edilen kaktüs kökünden esinlenen malzemenin (CRIM), buharlaşmadan kaybettiğinden yaklaşık 930 kat daha hızlı su emebileceğini gösterdi. Araştırmacılar, selüloz lifleri, mikropartiküller ve kriyojel karışımının belirli ihtiyaçlar için ayarlanabilir olduğunu söylüyorlar. Örneğin, bu sisteme su itici mikro partiküllerin eklenmesi, yağ ayırma ve diğer yağ bazlı mühendislik işlemlerinde faydalı CRIM’ler üretebilir.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*