“İran nükleer anlaşması Türkiye’ye ekonomik fırsatlar sağlıyor” mu?

İngiliz Financial Times gazetesi İran ile bir ön anlaşmaya varıldığı açıklamasının Cenevre’de yapılmasına karşın, birkaç saat içerisinde dalgasının Ankara’da hissedildiğini yazdı.
Piotr Zalewski ve Daniel Dombey tarafından kaleme alınan yazıda, “Çok az sayıda ülke İran’ın dünya ekonomisiyle yeniden bütünleşmesinin etkisini son yıllarda Tahran ile ilişkisi zorlaşan Türkiye’den daha fazla hissedecek” ifadesine yer verildi.

Yazıda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bu hafta Tahran’a yaptığı ziyarette, “Şimdi işbirliği yapma zamanıdır. İran ile Türkiye arasındaki diyalog bölgedeki en önemli diyalogdur” şeklindeki sözlerine yer veriliyor.

Yazarlar, Cenevre anlaşmasının ertesi günü Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yaptırımların kaldırılması halinde Türkiye’nin İran’dan petrol ithalatının günde 105 bin varilden 130 ile 140 bin varil arasında bir sayıya çıkacağı tahmininde bulunduğunu belirtti.

Yaptırımların İran’dan petrol ihraç eden enerji gruplarını değil de petrol satışları için yapılan ödemelerin işlemlerini yapan bankaları hedeflediğinin belirtildiği haberde, Türkiye’nin yaptırımlardan altı aylık muafiyet hakkı kazanmak için Tahran’dan yaptığı alımları azaltmak zorunda kaldığı ve geçtiğimiz yıl İran’dan yapılan toplam petrol ihracatını yüzde 39 oranında azalttığı hatırlatılıyor.

Yazı şöyle devam ediyor:

“İran petrolü dolar ile değil de Türk Lirası ile satın alındığı için Tahran’dan yapılan petrol ihracatındaki artış Türk parası üzerindeki baskıyı da azaltacaktır. Alternatif kaynaklardan daha ucuz olan İran petrolü aynı zamanda sıklıkla Türkiye’nin en zayıf ekonomik noktası olarak tanımlanan büyük cari açığına da katkıda bulunabilir.”

“Türkiye’nin bu yılın ilk dokuz ayındaki toplam ihracatı 3.4 milyar dolar oldu, oysa 2012’nin aynı döneminde 9 milyar dolardı ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan bu durumdan ABD yaptırımlarını sorumlu tuttu. Ancak birçok ekonomist 2012’de ihracatın özellikle yüksek olmasının Türkiye’den İran’a yapılan altın satışlarından kaynaklandığını söylüyor.”

PETROL

 

Kaynak : Metin Güneş / CNN TÜRK

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*