EXXONMOBIL Metan Algılama Teknolojilerinin Saha Denemelerine Başladı

EXXONMOBIL Metan Algılama Teknolojilerinin Saha Denemelerine Başladı
EXXONMOBIL Metan Algılama Teknolojilerinin Saha Denemelerine Başladı

ExxonMobil, metan emisyonlarını daha da azaltmak için, Teksas ve New Mexico’daki yaklaşık 1000 alanda uydu ve hava gözetimi izleme de dahil olmak üzere sekiz yeni metan algılama teknolojisinin, saha denemelerini başlatığını açıkladı.

Mart ayında ExxonMobil, endüstriler genelindeki metan regülasyonları için bir model geliştirdi ve paydaşları, politikacıları ve hükümetleri, üretimin her aşamasında ki emisyonları azaltmak için kapsamlı ve gelişmiş kurallar geliştirmeye çağırdı.

Saha testleri, uydulara ek olarak dronları, uçakları, helikopterleri, yer tabanlı mobil ve sabit konum sensörlerini kullanan bir dizi yeni nesil algılama teknolojisinin etkinliğini ve ölçeklenebilirliğini değerlendiriyor. Bu teslerde kullanılacak tüm teknolojiler, sızıntıları tespit etmek, diğer petrol ve gaz operatörleri ile paylaşılabilecek potansiyel çözümleri belirlemek için kullanılacak.

Teknolojiler, saha gözlemleri, optik gaz görüntüleme kameraları ve portatif metan tespit cihazlarının bir kombinasyonu ile doğrulanmaktadır. ExxonMobil ayrıca, saha emisyonlarının bütünsel olarak ölçülmesini sağlayan Aerodyne Research şirketinin teknolojisini kullanarak ölçümleri rüzgâr altı emisyon gözlemleriyle karşılaştırıyor.

2000 yılından bu yana, ExxonMobil düşük emisyonlu enerji çözümlerini araştırmak, geliştirmek ve dağıtımını yapmak için yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırım yaptı. Şirket ayrıca, yeni nesil enerji teknolojilerini keşfetmek için dünya çapında 80’den fazla üniversite ile işbirliğine yönelik çabalarını genişletmeye devam ediyor.

Saha denemelere katılan teknolojiler ve teknoloji sağlayıcıları aşağıdaki gibidir.

Hava Gözetimi

Bridger Photonics – Sızıntıları saptamak ve ölçmek için hava ışığı algılama ve uzaklık sensörü (LiDAR) geliştiricisi.

Scientific Aviation – Sensörlerle donatılmış uçakları, metan emisyonlarını ölçmek için hava ve atmosfer bilgisi ile birleştirir.

Kairos Aerospace – Büyük sızıntıları hızlı bir şekilde bulmak için eşzamanlı optik görüntülere ve coğrafi konuma sahip uçağa monte metan algılama spektrometresi geliştiricisi.

Leak Surveys Inc. – Helikopter montajlı, gazlı görüntüleme araştırmalarını yapıyor.

SeekOps – Metan emisyon oranlarını tespit etmek ve ölçmek için droneya monte gaz sensörleri geliştiricisi.

Uydu Gözetimi

GHGSat – Uydu, sızıntıları tespit etmek ve emisyon oranlarını tahmin etmek için metan konsantrasyonlarını ölçer.

Araç Üstü Monitör

mAIRsure – Kamyona monteli otonom sensörler metan emisyonlarını ölçer.

Sabit Konum Monitörü

Troposphere – Sabit metan ve rüzgar sensörleri sürekli olarak emisyonları izler.

Kaynak: https://www.chemlife.com.tr/exxonmobil-metan-algilama-teknolojilerinin-saha-denemelerine-basladi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*