Türkiye Plastik, Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi Toplandı

afd29 tc3bcrkiye plastik kauc3a7uk kompozit sanayi meclisi toplandc4b1 e1533303832106
afd29 tc3bcrkiye plastik kauc3a7uk kompozit sanayi meclisi toplandc4b1 e1533303832106

Türkiye Plastik, Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi Toplandı. Türkiye Plastik, Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi, Meclis Başkanı Yavuz Eroğlu başkanlığında, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş ve Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdür Yardımcısı Filiz Köseyener’in katılımlarıyla sektörün güncel konularını istişare etmek üzere TOBB’da bir araya geldi. ​
Toplantıda Avrupa Birliği’nin tek kullanımlık plastik ürünlerin yasaklanmasına ilişkin tasarısı ve bunun sektörlerimize olan etkisi değerlendirildi. Tasarıda şişe ve kapağın atık geri dönüşümü açısından bir olması yönünde ibareler bulunduğuna dikkat çekildi.

Plastik alışveriş poşetlerinin 2019 yılından itibaren satış noktalarında ücretli satılmasının sektöre olan yansımalarının görüşüldüğü toplantıda, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ile poşetlerin 15 mikronun altındaki çok hafif poşetler ve 15 mikronun üzerindeki poşetler şeklinde ikiye ayrıldığı iletildi. Yönetmelikle 2019 yılı sonuna kadar 15 mikron üzerindeki plastik poşetler için kişi başına kullanımın 90 adeti, 2025 sonuna kadar ise 40 adeti aşmayacak şekilde olmasının amaçlandığı belirtildi. Bu ibarenin çok hafif plastik torbaları kapsamadığı, sadece 15 mikronun üzerindeki torbaları kapsadığı ifade edildi.

İmalat sanayi yatırımları için Kurumlar Vergisi kanununun 32/A maddesi kapsamındaki yatırım teşviklerinin daha yüksek oranlarda faydalanılmasına imkân veren düzenlemenin, 2018 yılında faaliyete başlayıp henüz tamamlanmayan projeler için 2019 yılına kadar uzatılmasının önerildiği toplantıda sektör konuyla ilgili bilgilendirildi ve detaylar üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantıda ayrıca plastik, kauçuk ve kompozit sektörlerinin önümüzdeki dönemde gerçekleşecek önemli etkinliklerine dair takvim paylaşıldı.

Kaynak : TOBB

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*