Karatay Üniversitesi, CERN deneylerinden biri olan ALICE Deneyi’ne tam üye olan ilk Türk üniversitesi oldu.

KTO Karatay Üniversitesi, merkezi İsviçre’de olan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) deneylerinden biri olan ALICE Deneyi’ne tam üye olan ilk Türk üniversitesi oldu.

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, CERN ve KTO Karatay Üniversitesi arasında imzalanacak işbirliği anlaşmasının çok önemli bir anlaşma olduğuna değindi. Konya’da 4 tane üniversite olduğunu aktaran Prof. Dr. Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Bunlardan ikisi vakıf, iki tanesi de devlet üniversitesi. Bu üniversitelerin hepsi bilime katkı sağlamaya çalışırken, bir taraftan da Konya’nın gelişmesine katkı sağlama gayreti içerisindeler. Diğer taraftan bizim manevi iç dünyamızı aydınlatacak bir başka unsur var Konya’da. Bu da biliyorsunuz Mevlana. Bu bağlamda da kendimizi geliştirmek için Konya bulunmaz fırsatlar sunuyor. Atılacak imzaların üniversitemize çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

Ortak projeler yapılacak
KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Okatan, CERN’in dünyanın en büyük araştırma merkezi olduğunu dile getirdi. CERN’de herkesin sandığı gibi herkesin fizikçi olmadığını anlatan Prof. Dr. Okatan, şunları söyledi:
“Orada yüzde 20-25 fizikçi var, gerisi hep mühendis. Dünya’nın her ülkesinden gelmişler. En çok da Amerikalılar var orada. Şu anda kullandığımız internet de orada keşfedildi. Tıpta kullanılan pek çok cihaz da orada keşfedildi. Gerçekten biz oranın bir parçası olmalıyız diye düşündüm. CERN projesine dahil olmak için 2 yıldır herkesi inandırmaya çalışıyordum. Kader yüzüme güldü. Abdullah Çavuşoğlu gibi çok değerli bir mütevelli heyeti üyemiz karşımıza çıktı. O da bana destek oldu. Mütevelli heyeti CERN projesine onay verdi. Umarım çok kısa süre içerisinde bu CERN projesi vasıtasıyla daha iyi bir üniversite haline geleceğiz. Biz öğrencilerimizi oraya staj için göndereceğiz. Başka ortak projeler yapacağız.”

Ortaklık devam edecek
CERN temsilcisi ve ALICE Deneyi Genel Koordinatörü Prof. Dr. Paolo Giubellino ise, ALICE Deneyi’nin 37 farklı ülkeden oluşan büyük bir işbirliği ortaklığı olduğunu belirterek,şunları dile getirdi:
“Bilimsel araştırmalar yalnızca bilimsel araştırma olarak kalmıyor teknolojiye de büyük katkılar sağlamakta. Karatay Üniversitesi sadece bilimsel araştırmaları değil, teknolojik araştırmalara da katkıda bulunacağına inanıyorum. ALICE Deneyi gibi büyük deneyler her ne kadar CERN’de kurulmuş olsa da bu dedektörlerin alt parçaları CERN’de yapılmamakta. Onları üniversiteler kendi laboratuvarlarında yapıyor. Dolayısıyla CERN bu dedektörleri bir parça halinde toparlayan bir kurum görevi görüyor. Teknoloji ve bilgi transferi tamamen üniversitelerin kendisine ait olmakta. ALICE Deneyi’nin 140 tane üyesi var, neden 141’inciye ihtiyacımız var? Çünkü biz burada yeni teknolojiler geliştiriyoruz. Ortaklığımıza kattığımız her yeni kişi bize yeni bilgiler sağlayacak. Nasıl üretileceğini gösterecek yeni bilgiler sağlayacak ve oradaki tartışmalarda yeni fikirler bizim önümüzdeki yeni teknolojileri geliştirmekte ışık tutacak.”

Bir yıl süren başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından CERN-ALICE Deneyi iş birliği protokolü için imzalar KTO Karatay Üniversitesi’nde atıldı. İmza törenine CERN temsilcisi ve Alice Deneyi Genel Koordinatörü Prof. Dr. Paolo Giubellino, KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Okatan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konuşmaların ardından taraflar arasında imzalar atıldı.

karatay

 

Kaynak : hurriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*