Clariant, Romanya’da Selülozik Etanol Üretecek Fabrikasının İnşasına Başladı

a7dc6 clariant romanyada selc3bclozik etanol c39cretecek fabrikasc4b1nc4b1n c4b0nc59fasc4b1na bac59fladc4b1 1
a7dc6 clariant romanyada selc3bclozik etanol c39cretecek fabrikasc4b1nc4b1n c4b0nc59fasc4b1na bac59fladc4b1 1

Clariant, Romanya’da Selülozik Etanol Üretecek Fabrikasının İnşasına Başladı. Clariant, tarımsal kalıntılardan üretilecek selülozik etanolün üretimi için ilk büyük ölçekli ticari tesisinin inşasına resmen başladı. Tesiste, şirketin geliştirdiği “sunliquid” teknolojisi, ilk kez endüstriyel ölçekte kullanılacak.

Tam kapasite ile çalışacak tesis, yerel çiftçilerden yılda yaklaşık 250 000 ton buğday ve diğer hububat samanı ile yılda 50.000 ton selülozik etanol üretecek. Prosesin yan ürünleri, bitkinin fosil enerji kaynaklarından bağımsız hale getirilmesi amacıyla yenilenebilir enerji üretimi için kullanılacak.

Tesis, Sunliquid lisansların dünya çapında pazarlanması için bir referans tesis olarak önemli bir işlevi yerine getirmektedir.

Samanın endüstriyel olarak kullanılması ile bölge çiftçileri yeni bir gelir kaynağı elde etmiş olacak.

Tesis tamamlandıktan sonra, çeşitli birimlerde çalışacak yaklaşık 300 kişiye dolaylı iş imkanı doğacak. Fabrikanın kendisi 100 ila 120 arasında bir işgücünü istihdam edecek.

Clariant, on yıldan fazla bir süredir devam eden araştırma ve geliştirme çalışmalarından sonra, ilk sunliquid tesisine 100 milyon Avro’dan fazla yatırım yapacak.

Kaynak : worldofchemicals

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*