Columbia Üniversitesi, İstanbul’da kentin geleceği ile ilgili araştırma projeleri ve fikirler üreten bir “laboratuvar” kurdu

Columbia Üniversitesi, İstanbul’da kentin geleceği ile ilgili araştırma projeleri ve fikirler üreten bir “laboratuvar” kurdu. Borusan Holding’in öncü sponsorluğu ile Salıpazarı’nda açılan, New York, Amman, Bombay, Pekin, Rio de Janerio, Johannesburg ve Tokyo’daki Studio-X’lere eklenen ve ağı tamamlayan son merkez olan Studio-X Istanbul ilk yılında araştırma projelerine odaklanacak.

Columbia Üniversitesi’nin bir girişimi olarak dünyanın sayılı kentlerinin ardından İstanbul’da kurulan Studio-X Istanbul, kentin bugün ve gelecekte karşılaşacağı sorunları tanımlamayı ve çözümleri için yeni düşünce biçimleri üretmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda Studio-X Istanbul uzmanlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler arasında bilgi alışverişini sağlayacak yeni bir platform oluşturacak.

Borusan Holding’in öncü sponsorluğunu üstlendiği, Enka Vakfı’nın katkıda bulunduğu
Studio-X Istanbul, farklı kurum ve kişilerden de destek alacak. Studio X Istanbul, ayrıca, Columbia Üniversitesi’nin tüm fakülteleriyle projeler sürdüren, Ipek Cem Taha’nın direktörlüğündeki Columbia Global Centers | Türkiye ile de koordineli çalışacak.

Sergiler, yarışmalar, atölye çalışmaları, yayınlar, gösteriler ve paneller gibi projelerle en iyi fikirleri kentin gelişimi için bir araya getirecek olan Studio-X Istanbul’un direktörlüğünü ise Mimar Selva Gürdoğan üstleniyor.

İlk yıl ağırlık araştırma projelerinde

Studio-X Istanbul, ilk yılını ağırlıklı olarak araştırma projelerine ayıracak. Kent ile ilgili yeni sorular sormaya çalışacak olan girişim şehir sağlığı ve birçok tasarımcının üzerinde çalıştığı güncel bir konu olan yürünebilirlik üzerine çalışmalarda bulunacak. Hem sanatçıları hem de mimarlık ve şehircilik öğrencilerini kapsayacak şekilde kent ve hafıza üzerine projeler yürütülecek.

Studio-X’in İstanbul’da olmasının önemine değinen Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Mark Wigley, “İstanbul çok cömert bir şehir. Kentin hangi sokağını kazsanız yeni bir medeniyet keşfediyorsunuz. Mimari çevre hakkında yeni düşünme kuramları ve dünyanın her yerinden meslektaşlarımızla yeni paylaşım yöntemleri üreten bu muhteşem, çok katmanlı yer bizim için bir fırsat olmanın ötesinde bir sorumluluk. Burada bulunmak bizim için gurur verici,” diye belirtti.

İlk Sergi: Bir Koleksiyon Nesnesi Olarak Mimari Mekanlar

8 Kasım Cuma günü Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Mark Wigley ve Studio-X Istanbul Direktörü Selva Gürdoğan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek açılış ile “kent laboratuvarı” kapılarını ilk kez aralayacak.

Studio-X Istanbul’un ilk sergisi ‘Collecting Architecture Territories’ ise açılışla birlikte kentin gündemine sunulacak. Sergi; son 30 yılda giderek sayısı artan özel sanat koleksiyonları kaynaklı kurum ve vakıfların kapsam ve çeşitliliğini değerlendirmeyi, müzecilik ve koleksiyon oluşturma biçimleri üzerindeki etkilerini haritalamayı amaçlayan bir araştırma ve eğitim projesi.

studio x

 

Kaynak :bilgicagi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*