“Tüm buzulların erimesi durumunda Türkiye’de 5 İl Sular Altında Kalacak”

Bilim dergisi National Geographic’in raporuna göre, tüm buzulların erimesi durumunda Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmit ve İzmir sular altında kalacak. National Geographic, bütün buzullar eridiğinde sular altında kalacak bölgelerin haritasını çıkardı. İstanbul başta Türkiye’nin bir çok sahil kenti tarihe karışacak.

DENİZ SUYU SEVİYESİ 65 METRE YÜKSELECEK

Dünyanın en çok satan bilim dergisi National Geographic, yeryüzünde tüm buzulların erimesi durumunda dünya haritasının nasıl değişeceğini araştırdı. Küresel ısınma nedeniyle tüm buzullar eridiğinde deniz suyu seviyesi yaklaşık 65 metre yükselecek. Bu durumda bir çok yarım ada, ada haline gelecek. Bilim insanları, bütün buzulların 5 bin yılda eriyeceğini öngörürken, bu süreçte sıcaklık ortalamasının da 14.4 dereceden 26.6 dereceye çıkması bekleniyor.

3 ÜLKE YOK OLACAK

National Geographic’in yaptığı çalışmada buzulların tümü eridiğinde Danimarka, Hollanda ve Belçika’nın tüm toprakları sular altında kalacak. Özellikle Kuzey Avrupa’yı etkileyecek olan afetin, Türkiye’nin de kıyı şeridininin sular altında kalmasına neden olacağı öngörülüyor.

TÜRKİYE’DE ETKİLENECEK İLLER

Marmara Bölgesi’nde Tekirdağ, İstanbul ve Bursa’nın büyük bir kısmı sular altında kalacak. İzmit de sular tarafından yutulurken, Karadeniz sahil şeridi boyunca Sinop, Samsun, Trabzon illeri içeri doğru daralacak. Ege Bölgesi’nde İzmir’i yutan sular, Yunan Adaları’nı denize gömecek. Akdeniz Bölgesi’nde ise Adana’daki Çukurova deltası tamamen sular altına gömülecek. Özellikle alçak bölgelerin etkilendiği küresel ısınmadan Kıbrıs Adası’da yüzde 20’lik bir kısmını kaybederek nasibini alacak.

buzullar

 

Kaynak :haberler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*