10 yıl önce iş imkânı yok diye tercih edilmeyen ‘süper meslekler’ bugün büyük talep görüyor.

10 yıl önce iş imkânı yok diye tercih edilmeyen ‘süper meslekler’ bugün büyük talep görüyor.Hayallerini süsleyen mesleğe sahip olmak için yüksek okul bitiren, ancak Türkiye’de o branşta iş imkânı olmadığı için ya öğretmenlik yapan ya da yurt dışına giden gençler, özellikle enerji ve teknolojik alanda gerçekleştirilen atılımlarla aranılan personel haline geldi. Nükleer santrallerle birlikte devlet atom enerjisi uzmanı almak için duyuru yaparken, TÜBİTAK bir zamanlar iş imkânının hayal olduğu genetik mühendisliği için eleman alacağını açıkladı. Sondaj seferberliği başlatan TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) 100’e yakın petrol mühendisi alacağını, Türk Hava Yolları da (THY) yerli uçak simülatörleri için yazılımcı gibi üst düzey uzmanlar aradığını duyurdu.

Diğer bir çok özel ve kamu kuruluşu da son bir kaç yıldır, başta bilgisayar ve elektronik olmak üzere, yazılım, gemi ve deniz teknolojileri, havacılık, jeoloji, moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği ile daha pek çok branşta personel alımına hız verdi. Çok değil bundan 10 yıl önce ise, üniversite tercih formlarını dolduran öğrencilere, Türkiye’de iş imkânının olduğu branşları seçmesi öğütleniyordu. Hayalinde genetik mühendisliği olan bir üniversite adayı, bu konuda faaliyet gösteren bir şirket ya da kurum olmadığı için ya başka bir bölümü seçmek zorunda kalıyor ya da mezun olduktan sonra ancak okullarda fizik veya matematik öğretmeni olabiliyordu. En üzücü olanı ise, bu gençlerin hayalindeki işi yapmak için yurt dışına gitmesi yani beyin göçüne katılmak zorunda olmasıydı…Nükleer santral projeleriyle birlikte atom enerjisi uzmanlarına duyulan ihtiyaç da arttı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, 34 atom enerjisi uzman yardımcısı istihdam edeceğini açıkladı. Kurum, nükleer enerji, makina, kimya ve bilgisayar mühendisliğinin de aralarında bulunduğu 14 branşta eleman alacak.

Petrol ve enerji mühendis ordusu alıyor

Son dönemde Karadeniz ve Akdeniz başta olmak üzere yurt içi ve dışında petrol aramalarını yoğunlaştıran, ciddi rezervlerin olduğu kaya gazına ağırlık veren TPAO, sadece 2010’da 291 mühendis, uzman yardımcısı ve meslek lisesi mezunu alımı gerçekleştirdi. Kurumun son ilan duyurusunda ise 30 petrol ve doğalgaz mühendisine ihtiyaç duyulduğu bildirildi. Yerli uçak ve silah projelerinin gündeme gelmesiyle birlikte Savunma Sanayii Müsteşarlığı, elektrik-elektronik, havacılık, uzay ve gemi mühendisliği bölümlerinden mezun olan gençleri aileye katmaya hazırlanıyor. TÜBİTAK sık sık yayınladığı iş ilanlarında, Türkiye’de daha önce adı bile duyulmayan moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği gibi alanlarda personel alacağını duyuruyor. Kentsel dönüşüm için çalışmalarını sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mimar ve mühendis ararken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da maden, jeoloji, petrol ve bilgisayar gibi branşlarda uzman alımı gerçekleştiriyor.

ÜNİVERSİTELER KAYITSIZ KALMADI

Kontenjan artıyor, yeni bölümler açılıyor
Türkiye’deki bilimsel ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak üniversiteler de yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak için ya yeni bölümler açıyor ya da kontenjanlarını artırıyor. Uzay ve Uçak Mühendisliği bölümü bir zamanlar sadece İTÜ’de bulunurken, Ankara, İstanbul, Ege ve Erciyes Üniversiteleri Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümleri açtı. Mezunlarının gıda mühendisi olarak çalıştığı genetik mühendisliği de artık aranan meslekler arasında. Ayrıca bir çok üniversite biyomühendislik, enerji sistemleri mühendisliği, geomatik, mekatronik, otomotiv mühendisliği, havacılık ve ulaştırma işletmeciliği, uçak gövde ve motor bakımı bölümleri açtı.

petrol müh.

 

Kaynak :turkiyegazetesi

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*