TÜBİTAK genlerin şifresini çözüyor…

TÜBİTAK genlerin şifresini çözüyor… Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde TÜBİTAK kriptoloji uzmanlarıyla birlikte insan geni haritaları çıkarılmaya başlandığını ifade ederek “İnsan geniyle hastalıklar arasındaki ilişkileri tespit etmeye başladık” dedi. Gen, canlıların karakteristik özelliklerini belirleyen en küçük yapı birimi olarak biliniyor. ‘Gen’ alanındaki çalışmalarını yoğunlaştıran TÜBİTAK, İleri Genom ve Biyoenformatik Merkezi adıyla Türkiye ’nin en gelişmiş gen laboratuvarını kurdu.
‘Kısa boyun’ geni bulundu, şizofreni araştırılıyor

TÜBİTAK BİLGEM İleri Genom ve Biyoenformatik Merkezi’nin Türkiye’de bir ilki başardığını söyleyen Ergün, “Bir sene gibi kısa bir zamanda, Cumhuriyet Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi ile işbirliği içinde bazı hastalıklarla ilişkili genler tespit edildi. Bunlardan birisi ‘Klippel-Feil’ sendromu. Yani boyun omurgasındaki oluşum bozukluğundan dolayı boyun hareketlerinde kısıtlılık ve kısa boyun olarak kliniğe yansıyan doğuştan gelen bir hastalık. İnsanlarda ciddi doğumsal anomalilerine yol açan genler bulundu. Damarsal tümörlerde şu ana kadar bilinmeyen bir mekanizmayı aydınlığa çıkarma yönünde ilk adım tamamlandı. Şizofreniden yaygın hastalıklara kadar giden geniş bir spektrumda hastalık grubu ile de genom çalışmaları karşılaştırmalı olarak devam ediyor” dedi.

Ergün, şunları söyledi: “TÜBİTAK’ın araştırmacıları şifre çözme konusundaki tecrübelerini genetik verilerin analizinde de kullanıyor. Benzer çalışmaları yapan, dünyada 20 civarında ülke var. Bizim farkımız, akraba evliliklerinden dolayı araştırma yapılacak vaka sayısının coğrafyamızda daha fazla olması. Diğer ülkelerde her ne kadar dizileme altyapısı var olsa ve araştırma potansiyelleri yüksek olsa da genellikle vaka başka ülkelerden gitmekte. Bu durum, genomik çalışmaların devam etmesi durumunda bizim için avantaj olarak görülmekte.”
Ergün bu araştırmaların mutlaka Türkiye’de yapılması gerektiğini, bu verilerin yurtdışına gönderilmesi durumunda gelecekte Türkiye için tehdit oluşturma potansiyeli olduğunu vurguladı.

 

tübi

 

Kaynak :Radikal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*