Kastamonu Azdavay’da kömür kökenli doğalgaz arama çalışmaları başlıyor

Kastamonu Azdavay’da kömür kökenli doğalgaz arama çalışmaları başlıyor.Kastamonu Azdavay’da kömür kökenli doğalgaz arama çalışmaları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Toplantıya Delta Petrol Şirketi yöneticisi ve Petrol Mühendisi Gültekin Çınar, Türkiye Taşkömürü Kurumu yetkilileri, Azdavay Kaymakamı Osman Doğramacı, Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek ve vatandaşlar katıldı. Proje hakkında bilgi veren Çınar, 2012 yılında Türkiye Taş Kömürü Kurumunun yaptığı ihaleyi alarak başladıkları projede mühendislik çalışmalarının bitirildiğini en yakın zamanda yatırım aşamasına geçeceklerini, aramada kullanılacak ekipmanların Amerika’dan getirileceğini belirtti.
Yapılacak kömür kökenli doğalgaz arama çalışmalarından oldukça ümitli olduklarını belirten Çınar, Topalak çayırı, Maksut ve Söğütözü bölgelerinde sondaj yapacaklarını, ayrıca daha değişik bölgelerden de gaz çıkarılabileceğini çünkü daha önce yapılan aramaların yeterli olmadığı konusunun TTK yetkililerince de dile getirildiğini, projenin hem Azdavay hem de Türkiye için büyük bir proje olduğunu belirtti. İletim ve dağıtım hatlarının önemi ile gaz fiyatlarına da değinen Çınar, “Türkiye’de bin metreküp gazın fiyatı yaklaşık 400 dolar civarında Amerika’da ise gaz üretimi fazla olduğundan 200 dolar civarıdır. Artık ülkemizde bir doğalgaz altyapısı var.
Türkiye’de yaklaşık 15 bin kilometre uzunluğunda iletim ve dağıtım hattı var. Azdavay ada 47 kilometre uzaklık tanda doğalgaz hattı geçiyor bu önemli. Ürettiğimiz gazın yüzde onunu TTK ya yüzde ikisini devlete vereceğiz” dedi.
Kastamonu

 

Kaynak :haber01

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*