1 Litre Atık Yağ, 1 Milyon Ton Suyu Kirletiyor

Bilimsel çalışmalar, 1 litre atık yağın, 1 milyon ton suyu kirlettiği ortaya koyuyor.
İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz, özellikle evlerde hanımların kullandığı bitkisel atık yağların lavabodan dökülmesi sonucu büyük çevre felaketlerinin ortaya çıktığını belirterek, ”Atık yağların lavabolara dökülmemesi konusunda 5 yıldan beri eğitimler veriyoruz.
Okullarda İZMEK meslek kurslarında verilen bu eğitimlerden önemli geri dönüşüm elde ettik. İzmit’te ayda ortalama 12 ton atık yağ toplanarak bunların lavabodan dökülmesinin önüne geçilmiş olunuyor. İzmit’teki lokantalar ve restoranlarla da anlaşma yaptık. 600 işyeri ile yapılan anlaşma ile buralardaki atık yağlar da toplanıyor ve geri dönüşümü sağlanıyor. Gelişmiş ülkelerde atık yağlar toplanarak yakıt ve elektrik elde ediliyor.
Avrupa’da 100 litre bitkisel yağ alan firma bunun 30 litresini geri dönüşüme vermek, hatta belgelemek zorundadır. Ülkemizde ise ancak atık yağların yüzde 1’i toplanabilmektedir. Diğer kısım ise çöp ve lavabolara dökülmektedir. Bilimsel çalışmalar 1 litre atık yağın 1 milyon ton temiz suyu kirlettiğini ortaya koymaktadır. Bu gerçekten yola çıkarak halkın bilinçlenmesine büyük önem veriyoruz” dedi. Açıkgöz, Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın çevrenin korunmasına büyük önem verdiğini, bu yöndeki projeleri desteklediğini sözlerine ekledi.
atık yağ

 

Kaynak :haberyurdum

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*