Türksat 6A Uydusu Yeni Bir Başlangıca Hazırlanıyor

AA Türkiye, yeni bir uydusunu daha uzaya göndermeye hazırlanıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A ile ilgili gelinen noktayı paylaştı.

Türksat 6A Uydusu Yeni Bir Başlangıca Hazırlanıyor

Logo ve Hazırlık Süreci

Logo ve Hazırlık Süreci

Bakan Uraloğlu, Türksat 6A’nın logosunu belirlediklerini söyleyerek, “Logonun ilhamını, Yüzyılı vizyonu ve gururla dalgalandırdığımız bayrağımızdan aldık.” dedi. Türksat 6A’nın haziran ayında Amerika’nın Florida eyaletindeki SpaceX’in merkezine gönderileceğini belirtti.

Bakan Uraloğlu, Türksat 6A’nın üretim, montaj, entegrasyon ve testlerinin, TÜRKSAT, Savunma Sanayii Başkanlığı ve TUSAŞ iş birliğiyle ülkeye kazandırılan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde tamamlandığını aktardı. Yapılan testlerde, uydunun fırlatma süreci ve uzay ortamı yerde oluşturularak tüm koşullara dayanıklılığı test edildi. Bütün testler başarıyla tamamlandı.

Önemli Bir Adım: Türkiye’nin Uzaydaki Gücü

Önemli Bir Adım: Türkiye'nin Uzaydaki Gücü

Uraloğlu, Türkiye’nin Türksat 6A ile ilk yerli haberleşme uydusu platformunu geliştirmiş olacağına işaret ederek, “Özellikle kritik bileşenlerin yerli imkanlarla üretilmesi ve yüksek yerlilik oranıyla uydu ve uzay sektöründe dışa bağımlılığı azalacak. Türksat 6A, uzayda Türkiye’nin ve Türk bayrağının temsilcisi olacak.” şeklinde konuştu.

Uydunun “uçuş modeli”nin entegrasyon, sistem seviyesi testleri ve son hizalama ölçümlerinin de tamamlandığını belirten Uraloğlu, Türksat-6A’nın Türkiye için bir dönüm noktası niteliği taşıdığına dikkati çekti. Türkiye, Türksat 6A ile haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yer alacak ve bölgesindeki ülkeler için haberleşme uydusu üretim merkezi haline gelecek.

Uraloğlu, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek kadar önemli bir AR-GE projesi olan Türksat 6A’nın uzayda Türkiye’nin ve Türk bayrağının temsilcisi olacağını vurgulayarak, “Türkiye’nin ilk yerli milli haberleşme uydusu olarak Türksat 6A, uzayda Türkiye’nin ve Türk bayrağının temsilcisi olacak.” dedi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Türksat 6A Uydusu Yeni Bir Başlangıca Hazırlanıyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*