Periyodik Tablo’ya Yeni Element Geliyor. 119. Element İçin Çalışmalar Başlıyor

Periyodik Tablo’ya Yeni Element Geliyor. 119. Element İçin Çalışmalar Başlıyor. Araştırmacılar, 119. elementin aranmasının Aralık 2017’de başlayacağını açıkladı. Riken direktörü Hideto En’yo, Polonya’daki SHE 2017 konferansında ( 3rd International Symposium on Super-Heavy Elements ) bu duyuruyu yaptı ve 119 ve 120.nci elementlerin beş yıl içinde keşfedileceğini öngördü. ( Riken, Japonya’daki büyük bir araştırma enstitüsüdür. 1917’de kuruldu ve şimdi Japonya genelindeki yedi kampüste yaklaşık 3000 bilimadamı var, Wakō’daki ana bölge Tokyo’nun hemen dışındadır.)

Plütonyumun dışındaki elementler dünyada doğal olarak mevcut değildir ve bir laboratuvarda sentezlenmek zorundadırlar. Çekirdeklerin yeni, daha ağır bir çekirdeği oluşturmak için bir araya gelebilmeleri için ağır bir element hedefine bir iyon demeti bombardımanı yapılır. Bu tür olaylar nadirdir, çünkü bir çarpışma meydana gelse bile bu çarpışma sadece doğru enerjide gerçekleşmelidir. Yıllarca süren bu deneylerin uzun süreleri ve yüksek maliyetleri, dünyadaki sadece bir kaç laboratuvarın bunları gerçekleştirebileceği anlamına geliyor.

2016’da, Kosuke Morita liderliğindeki Riken ekibi, Bizmut’u çinko iyonlarıyla bombalayarak, 113. element olan nihonium’u üreten ilk kişi olarak Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği ( IUPAC ) tarafından tanındı.

Bununla birlikte, takım 119. elemente ulaşabilmek için, bir vanadyum iyon demeti ile bir Curium’lu hedefi bombardıman edecek. Çalışma Tennessee, ABD’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı (ORNL) nda yapılacak ve daha önce, Tennessine’de 117.nci elementi keşfetmek için Yuri Oganessian liderliğindeki bir ABD-Rus ekibi işbirliği yaptı. 119. elementin keşfi için yapılacak deneyde, En’yo, iki ışın hattının aynı anda çalışacağını söylüyor. Riken, her iki makine ile aramaya devam edilmeden ve doğrusal hızlandırıcının yükseltilmesini beklerken bir Siklotron demeti ile araştırmalara başlayacak. 2 Ekip birbirine paralel olarak çalışacak. ( Siklotron, 1934’te Ernest O. Lawrence tarafından icat edilen ve yüklü parçacıkların spiral bir yol boyunca merkezden dışa doğru hızlandığı bir parçacık hızlandırıcısı türüdür. Parçacıklar statik bir manyetik alanla spiral bir yörüngeye tutulur ve hızla değişen (radyo frekansı) bir elektrik alanıyla hızlandırılır. )

Yuri Oganessian‘ın ekibi ayrıca Dubna’daki Nükleer Araştırma Enstitüsündeki yeni DC-280 siklotronu kullanarak element keşifleri için hazırlanıyor ancak 2019 yılının başlarına kadar 119. element için arama yapmaya başlamayacak. Rus ekibi ORNL’de çalışacak ve berkelyumu titanyum iyonlarıyla bombardıman edecek.  ORNL’deki laboratuvar direktörü James Roberto, “aynı anda rekabet edebilmek ve birlikte çalışabilmek önemlidir ve Oak Ridge, her iki takıma da yardım etmekten memnundur” diyor.

Kaynak : chemistryworld

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*