Koç Üniversitesi “Bilim ve Dünyanın Geleceği” başlıklı konferansa ev sahipliği yaptı.

Koç Üniversitesi “Bilim ve Dünyanın Geleceği” başlıklı konferansa ev sahipliği yaptı.Koç Üniversitesi Rumeli Feneri kampüsünde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak dünyanın en prestijli bilim dergilerinden Science’ın yayın yönetmeni ve Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi eski başkanı Prof. Dr. Bruce Alberts katıldı.

Her toplumun bilimin dürüstlük, cömertlik, kaynağı sorgulanmaksızın tüm fikirlere ve görüşlere saygı gibi değerlerine ihtiyaç duyduğunu belirten Alberts, “Türkiye’nin gelecekteki başarısında bilimin önemi son derece büyük olacak. Bunu başarmak için farklı fikirleri ve eğilimleri çok-disiplinli ortamda bir araya getiren yaklaşımları desteklememiz gerekiyor” dedi.

“Dünyanın Geleceği ve Bilim” başlıklı konferans Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından Rumeli Feneri Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak, dünyanın en prestijli bilim dergilerinden Science’ın yayın yönetmeni ve Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi eski başkanı Prof. Dr. Bruce Alberts katıldı.

2009-2011 yılları arasında ABD bilim elçisi olarak görev yapan Bruce Alberts aynı zamanda ABD San Francisco’daki California Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Onursal Profesörü. Konferansta, bilim insanlarının bilgi birikimleri ve problem çözme yeteneklerinin gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun, tüm ülkeler için kritik öneme sahip olduğuna dikkat çeken Bruce Alberts, “Her toplum, bilimin dürüstlük, cömertlik, kaynağı sorgulanmaksızın tüm fikirlere ve görüşlere saygı gibi değerlerine ihtiyaç duyar. Dolayısıyla, Türkiye’nin gelecekteki başarısında bilimin önemi son derece büyük olacaktır. Bilimsel ve teknolojik gelişmenin önemi ve bugünün dünyasının sürekli bilimsel ve teknik ilerlemeden gelen yeniliklere duyduğu bitmeyen ihtiyaç herkesin malumudur” dedi.

Toplumların ihtiyaç duyduğu ilerlemenin sağlanması için bilim ve teknoloji kurumlarının uluslararası çalışmalarla kendilerini geliştirmesi gerektiğini ifade eden Alberts, “Dünyanın zihinsel ve maddi kaynaklarından azami ölçüde yararlanmak her zaman olduğundan daha gerekli görünüyor. Bunun başarılabilmesi için de kültürlerimizin risk almayı ödüllendirir nitelikte olması, farklı fikirler ve yaklaşımları çok-disiplinli ortamda bir araya getiren yaklaşımı desteklemesi gerekiyor” diye konuştu.

ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nde 12 yıl başkanlık görevini yürüten Prof. Bruce Alberts, konferansta uzun soluklu başarı için ülkelerin bilimsel alanda geniş bir uzmanlık yelpazesinde farklı yeteneklere ihtiyaç duyduklarına da değindi.

Alberts sözlerine şöyle devam etti: “Uzun soluklu başarı için üniversitelerin görev bilinçlerine dair algılarını genişletmeleri ve bilim insanlarının kamu politikaları, endüstri, devlet yönetimi, gazetecilik, hukuk, ticaret ve eğitim alanlarında fark yaratabilecekleri konumlara gelebilmeleri için yeni yolların açılması gerekiyor. Özellikle bilimde uluslararası yeni ortaklıkların kurulması önümüzdeki dönemde son derece önemli olacak.”

Uluslararası çalışmalarında “bilimin özünde yer alan yaratıcılık, açıklık ve tolerans” konularını öne çıkaran Alberts, biyokimya ve moleküler biyoloji alanlarında yaptığı bilimsel çalışmalarla 16 farklı kurumdan ödüle layık görüldü; halen 25 farklı kurumun danışma kurulunda görev yapıyor.
bilim

 

Kaynak :haberler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*