ABD kimya endüstrisinin üretim hacmi COVID-19 etkileri nedeni ile bu yıl % 3,3 düşecek

ABD kimya endüstrisinin üretim hacmi COVID 19 etkileri nedeni ile bu yıl 33 düşecek
ABD kimya endüstrisinin üretim hacmi COVID 19 etkileri nedeni ile bu yıl 33 düşecek

Amerikan Kimya Konseyi (ACC) tarafından bugün yayınlanan bir açıklamaya göre, ABD kimya endüstrisinin üretim hacminin, koronavirüs (COVID-19) pandemisinin olumsuz etkileri nedeniyle 2019 yılına kıyasla 2020’de % 3,3 azalması bekleniyor.

ABD endüstriyel üretiminin ise % 8,4 azalması bekleniyor.

ACC ekonomisti Kevin Swift yaptığı açıklamada, “ACC olarak yılda iki kez ekonomik tahminimizi güncelliyoruz, ancak COVID-19’un bazı potansiyel etkilerini yansıtacak bir ara güncelleme sunmak istedik” dedi. ACC daha önce 2020 için ABD kimya endüstrisi üretim hacminde % 0.4’lük bir artış öngörmüştü.

Otomotiv ve inşaat sektöründeki büyük iş kayıplarının, kimya endüstrisinin kayıplarında önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Ancak, temizleyiciler ve dezenfektanlardaki kimyasal bileşenler, kişisel koruyucu ekipman (KKD) malzemeleri ve bazı tıbbi cihazlarda kullanılan plastiklere olan yoğun talep nedeni ile kimya endüstrisinde bir dengelenme yaşanacağı da ayrıca belirtiliyor.

ACC’de politika analizi ve ekonomi üst düzey yöneticisi olan Martha Moore, “Sanayi faaliyeti, Ocak ayı sonunda COVID-19 haberleri ortaya çıkmadan önce bile zayıf bir notla başlamıştı. Çin’den kaynaklı arz kesintileri ABD sanayi sektörü üzerinde olumsuz etkiler yaratmıştı” diyor.

ACC’ye göre Amerika’da tüketici harcamalarında ve ticari yatırımlarda önemli düşüşler görülmesi bekleniyor.

Kaynak: https://www.chemlife.com.tr/abd-kimya-endustrisinin-uretim-hacmi-covid-19-etkileri-nedeni-ile-bu-yil-33-dusecek

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*