Çin, çip geliştirmek için 47,5 milyar dolarlık fon kurdu

AA

Son yıllarda ABD ve Çin ortasında giderek artan tansiyon, teknoloji bölümünde çip üretimi ve tedarik zincirleri üzerindeki tesirlerini daha da besbelli hale getiriyor.

İki üstün güç ortasındaki rekabet; iktisat, güvenlik ve inovasyon alanlarında büyük değişikliklere yol açarken, dünya ticaret istikrarını de önemli halde etkiliyor.

ABD ve Çin, son yıllarda mikroçipler, yarı iletkenler ve ileri teknoloji eserleri üzere kritik alanlardaki üstünlüklerini sağlamak için ağır bir yarış içindeler.

Çin kesenin ağzını açtı

Çin, kendi çip sanayisini araştırma ve geliştirmeye teşvik etmek için 344 milyar yuan (47,5 milyar dolar) kayıtlı sermaye ile devlet takviyeli yeni bir yatırım fonu kurdu.

Resmi şirket kayıt bilgilerinin yer aldığı Tianyancha’ya nazaran, Çin Entegre Devre Sanayisi Yatırım Fonu’nun üçüncü evresi 24 Mayıs’ta resmen kuruldu.

Fon, çeşitli devlet bankaları ve işletmelerinden 344 milyar yuan (47,5 milyar dolar) topladı. Çin Maliye Bakanlığı, yüzde 17’lik payla yeni fonun en büyük yatırımcısı pozisyonunda bulunuyor.

Washington idaresi Çin’e yüksek teknoloji ihracatında kısıtlamalar getirirken, Pekin idaresi de yarı iletkenlerde ülkenin kendi kendine yeterliliğini sağlamak için araştırma ve geliştirmeyi teşvik etmeyi hedefliyor.

Çin, son yıllarda iki fon aracılığıyla SMIC ve Hua Hong üzere yarı iletken üreticilerine milyarlarca dolar aktardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*