Ses Dalgalarını Kontrol Edebilen Metamateryal Bir Ürün Tasarlandı

e1d8e ses dalgalarc4b1nc4b1 kontrol edebilen metamateryal bir c39crc3bcn tasarlandc4b1 e1524254616663
e1d8e ses dalgalarc4b1nc4b1 kontrol edebilen metamateryal bir c39crc3bcn tasarlandc4b1 e1524254616663

Ses Dalgalarını Kontrol Edebilen Metamateryal Bir Ürün Tasarlandı. Duke Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ses dalgalarının yeniden yönlendirilmesini ve yansımalarını mükemmel bir verimlilikle kontrol edebilecek ürün tasarladılar. Yeni tasarım, akustik dalgaların bu denli kontrolünü gösteren ilk modeldir ve 3D yazıcılarla hızlı ve kolay bir şekilde üretilebilir.

Her ne kadar bu tür bir metamateryal cihaz üretmek için gerekli teorik araçlar önerilmişse de, bunlar hem sesin iletilmesini hem de yansıtılmasını istenen şekilde kontrol etmemiş ve deneysel olarak uygulanamamıştır. Ancak, bu çalışmada böyle bir cihazı üretilmiş ve test etmiştir. Metamateryal yüzey, gelen ses dalgalarının iletimini ve yansımasını mükemmel ve eşzamanlı olarak kontrol edecek şekilde tasarlanmıştır.

Sesi kontrol etmek için ince yapıların kullanımı yeni değildir, ancak sadece iletim ve yansıma fazını kontrol etmek için olağan yaklaşım, ses enerjisinin kaybolmasına yol açar. Ancak, elde edilen metaryal yapının her iki tarafındaki dalga empedansını tasarlayıp kontrol ederek, sesin iletimi ve yansımasını enerji kaybı olmadan mükemmel bir şekilde manipüle etmek mümkündür.

Tasarım, ışık ve ses gibi dalgaları manipüle eden metamateryal kullanıyor. Burada meta materyaller, ses dalgalarını manipüle etmesine imkan veren cihazın özelliklerine sahip olan 3D baskılı plastikten üretilirken, metamateryeller hemen hemen her dalga boyunu etkileyecek şekilde ölçeklendirilebilir.

Ekip şimdi sonar gibi uygulamalar için sudaki ses dalgalarının manipülasyonu da dahil olmak üzere fikirlerini daha egzotik ses kontrolü biçimlerine uygulamak istiyor.

Metamateryal, doğadaki malzemelerde bulunmayan özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanan yapay malzemelerdir. Metamateryaller genellikle plastik metal gibi doğal malzemelerle oluşturulan mikroskobik boyutlardaki yapıların tekrarlanan kalıplar olarak birleştirilmesi yoluyla elde edilir.

Kaynak : materialstoday

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*