Zımpara Kağıdı Akım Üreten Elektroda Dönüştü

ab87b zc4b1mpara kac49fc4b1dc4b1nc4b1 akc4b1m c39creten elektroda dc3b6nc3bcc59ftc3bc
ab87b zc4b1mpara kac49fc4b1dc4b1nc4b1 akc4b1m c39creten elektroda dc3b6nc3bcc59ftc3bc

Zımpara Kağıdı Akım Üreten Elektroda Dönüştü. Güney Kore’deki araştırmacılar, zımpara kağıdını sürtünmeden akım üreten bir elektroda dönüştürmek için bir yöntem geliştirdiler ve ortamdaki mekanik enerjiyle taşınabilir aygıtlara güç vermenin bir yolunu buldular.

Çevreden enerji toplayarak kablosuz olarak küçük cihazlara güç sağlamak, onları yeniden şarj etme ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Bu, gömülü algılayıcılar için özellikle yararlıdır, bunlar çoğunlukla, güç kaynağının olmayan yerlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsünde (KAIST) bulunan Daewon Kim ve meslektaşları sürtünmeden elektrik akımı üretebilen bir triboelektrik jeneratör üretmek için yeni bir yöntem geliştirdiler. Zımpara kağıdını alıp iki aşamalı bir işlemle işlemden geçirdiler. İlk aşamada yüzeyi bir katalizör ile kapladılar. İkinci aşamada, zımpara kağıdını bir alüminyum çözeltiye daldırdılar. Zımpara kağıdındaki katalizör, alüminyumun reaksiyona girmesine ve yapışmasına neden olur ve ince ve düzgün bir yüzey oluşturur. Elde edilen alüminyum elektrot, jeneratörde önemli bir bileşen oluşturmak için yaylar ile ayrılmış iki plastik plaka arasına sıkıştırılır.

jeneratördeki plakaları birlikte itmek, alüminyum elektrodu, silikon katmanının altındaki bir altın elektrota karşı iter. Plakaları bir araya getirirsek, alüminyum elektrottan elektronlar altın elektrota atlayabilir. Bu, cihazları şarj edebilen bir miktar elektrik akımı oluşturur.

Diğer araştırma grupları zaten triboelektrik jeneratörler üzerinde çalışmışlardır, ancak bu çalışma hem üretim sürecinde hem de üretilen enerjide bir ilerleme olduğunu göstermektedir. Georgia Institute of Technology, malzeme bilimlerinde uzman olan Zhong Lin Wang, ” Çalışma aha büyük triboelektrik jeneratörlerin imalatı için uygun maliyetli bir yol gösteriyor” dedi.

Kim’in tasarımına dayanan ve sadece birkaç santimetrekare alana sahip bir triboelektrik jeneratör, kablosuz sensör modüllerini sürekli olarak güçlendirebilir. Kim şimdi böyle cihazlar üretmeyi ve onları gerçek durumlarda test etmeyi düşünüyor.

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*