Cargill Bitkisel Yağ Bazlı Endüstriyel Ham Maddelerin Üretimi Türkiye’de Gerçekleştirecek.

Cargill Bitkisel Yağ Bazlı Endüstriyel Ham Maddelerin Üretimi Türkiye’de Gerçekleştirecek.Oleo kimya (yağ) üretimi yapan Alemdar Kimya Endüstrisi’nin hisselerini devralan Cargill böylece, bugüne kadar sadece ABD ve Brezilya’da kurulu iki fabrikada gerçekleştirilen bitkisel yağ bazlı çevre dostu endüstriyel ham maddelerin üretimini Gebze’de de gerçekleştirecek. Cargill’in tarımsal ürünlerden elde ettiği bitkisel yağ bazlı ham maddeleri, tekstil, boya, deterjan, kağıt, ambalaj, inşaat, sünger, trafo ve soğutma sistemlerinde kullanılıyor.

Hedef yerel kaynaklar
Cargill Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tarakçıoğlu, ana hedeflerinin yerel kaynaklardan ham madde elde etmek suretiyle Türkiye ekonomisine değer katmak olduğunu belirtti.
Tarakçıoğlu, “Türkiye, bölgesinin en dinamik ülkesi olarak sürekli büyüyen ve gelişen bir ekonomiye sahip. Bu nedenle 2008 yılında Türkiye’yi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin yatırım ve yönetim üssü haline getirme kararı almıştık. Şimdi bu kararımızı yeni bir yatırımla taçlandırıyoruz. Bugüne kadar Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu endüstriyel ham maddelerimizin bir bölümünü ithal ediyorduk. Bu satın alma ile birlikte, gıda dışı endüstriyel ürünlerde de üretimi Türkiye’de ve yerli ham madde kullanarak gerçekleştireceğiz. Türkiye’yi, bitkisel yağ bazlı ürünlerimizde de bölgenin üretim, teknoloji ve ihracat üssü yapacağız” diye konuştu.

Cargill Endüstriyel Yağlar İş Ünitesi Genel Müdürü Akın Özkutan da 5 yıllık stratejik planda, endüstriyel ürünlerin satışı ile ilgili 100 milyon dolarlık bir ciro hedeflerinin olduğunu söyledi. Özkutan, “Odağımızda sadece Türkiye yok. Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika da hedeflediğimiz pazarlar arasında” dedi.

cargill

 

Kaynak : Milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*