Mucitler İnovasyon Türkiye Fuarında Buluşuyor…

İnovasyon türkiye fuarıkapılarını ikinci kez açıyor.2. İnovasyon Türkiye Fuarı 850 icadı insanlığın hizmetine sunuyor
500 KOBİ 2. İnovasyon Fuarı’da bir araya geliyor.

Geçtiğimiz yıl ilk defa düzenlenen İnovasyon Türkiye Fuarı 24-27 Ekim 2013 tarihleri arasında ikinci kez yüzlerce yenilikçi ürünü yatırımcıyla buluşturacak. İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek İnovasyon Fuarı’nda 500′e yakın KOBİ ve genç girişimcinin patenti alınmış 850 buluşu görücüye çıkacak.

Aktif Fuarcılık Genel Müdürü Mustafa İsmail Çetin, Türk Patent Enstitüsü (TPE), TÜBİTAK ve İstanbul Kalkınma Ajansı onaylı yeni buluşların üretime katkı sağlaması amacıyla yatırımcıyı bir araya getireceğini belirterek, “Fuarda savunma sanayii, tıp, bilişim teknolojisi, gıda sektörüyle ergonomik mutfak eşyalarına kadar çok farklı alanlarda patenti alınmış, kullanışlı ve şaşırtıcı icatlar sergilenecek. Bu yıl yapılacak fuar hem yatırımcılar hem de meraklılar için heyecan verici ve şaşırtıcı olacak” dedi.

60 buluş üretime geçti
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, TPE ve TÜBİTAK’ın da desteklediği fuara geçtiğimiz yıla oranla bu yıl yurtiçi ve yurtdışından yoğun katılım olacağını kaydeden Çetin, “Türkiye’de, firma ve kuruluşların kendi Ar-Ge veya Teknopark, Tekmer gibi teknoloji merkezlerinde, büyük emeklerle araştırılmış, geliştirilmiş ürünleri bulunuyor. Bunların bazısı ticari hayata kazandırılırken, bazıları kazandırılamıyor. Geçtiğimiz yıl bu fuar sayesinde 112 buluş yatırımcıyla yeni anlaşmalar imzalarken, 60 farklı buluş da üretime geçti” diye konuştu.

Avrupa’da yıllardır yapılıyor
Bu tip fuarların Avrupa ülkelerinde yıllardır yapıldığına dikkat çeken Aktif Fuarcılık Genel Müdürü Çetin, ülkemizde ikinci kez düzenlenecek fuarın, bu yıl Almanya’da 66.’sının yapılacağını vurguladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin tüm yönetimini, büyük şirketlerin yöneticilerini fuara beklediklerini açıklayan Çetin şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl yüzlerce proje fuarda ön anlaşma imzaladı. Katılımcılar fuar anketine verdikleri cevaplarda fuarın çok başarılı geçtiğini belirtti. Projelerin yatırımcıyla buluşması maksimum oranda gerçekleşti. Şirket CEO’ları, yöneticileri, yabancı ve yerli yatırımcı işadamları ve meraklılardan oluşan toplam 9 bin 826 kişi fuarı ziyaret etti. Fuarı ziyaret eden öğrenci sayısı ise 2 bin 454 oldu.”

Bite toka ve küpeyle son
Ebeveynler için emniyetli priz
Bütün alanlarda yeni buluşların sergileneceği fuarda kullanışlı ve şaşırtıcı icatları görebileceksiniz. Örneğin bitlenmeyi engelleyen kapaklı, kapsüllü toka, küpe vb. gibi aksesuarlar, ebeveynleri ilgilendiren yardımcı aparat emniyetli prizler gibi ilginç buluşlar yatırımcıyla buluşacak.

Fuarda sergilenecek yeni ürünlerin bazıları şöyle:

1. Müşterilerinizin vücut hareketlerini algılayan, interaktif reklamcılık sektörüne yeni bir boyut kazandıran akıllı reklam ve tanıtım sistemi.
2. Hareket eden ağırlıklardan elektrik üretimi
3. Farklı yakıt ve yalıtım malzemelerine göre optimum yalıtım kalınlığı ve emisyon tespit programı
4. Alüminyum ve CTP üzeri doğal ahşap kaplama
5. Termal serada mikroalgal biyokütle üretimi
6. İnsansız tekniker robot platformu
7. Mumyalama tekniği uygulaması
8. Yalıtımlı Kalibre Tuğla ve Üretim Yöntemi
9. Nanolif biyomalzemelerin ve hücrelerin kullanımıyla çok katlı biyoyapay dokuların geliştirilmesi
10. Askeri ve ticari araçlara yönelik komponent geliştirilmesi
11. Otomatik karıştırıcılı tencere
12. Yumurta kabuğundan doğal antibakteriyel eldesi
13. Domatesin tütüne aşılanması ve nikotinli domates eldesi
14. Akıllı mikser
15. Vidalı tırnak düzeltme aparatı
16. Epilepsi hastalarında epileptojenik bölgenin ileri analiz metotları ile görüntüleme yöntemi
17. Çok amaçlı alüminyum merdiven
18. Merdiven çıkan bavul
19. Diş kayıplarından sonra yer kaybını önleyen yer yutucu
20. Kişiye özel anatomi ile tam uyumlu protez ve implant tasarımı
21. Bulut ortamında satınalma yönetimi
22. Görüntü oynatabilen tepsi
23. Simit otomatı
24. Hareketle ışıklandırılan aydınlatma elemanına haiz süpürgelik
inovasyon

 

Kaynak :ahaber

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*