Hidrojel Esaslı Yara İzolasyon Maddesi İle Ölümcül Yaralanmalara Erken Müdahale Edilebilecek

c880e hidrojel esaslc4b1 yara c4b0zolasyon maddesi c4b0le c396lc3bcmcc3bcl yaralanmalara erken mc3bcdahale edilebilecek
c880e hidrojel esaslc4b1 yara c4b0zolasyon maddesi c4b0le c396lc3bcmcc3bcl yaralanmalara erken mc3bcdahale edilebilecek

Hidrojel Esaslı Yara İzolasyon Maddesi İle Ölümcül Yaralanmalara Erken Müdahale Edilebilecek. ABD’li bilim adamları, ağır kanamaları durdurmak için kolaylıkla uygulanabilen, ameliyatı mümkün kılmak için nazikçe ve kesin bir şekilde uygulandığı yerden alınabilen bir hidrojel esaslı yara izolasyon maddesi geliştirdiler.

Şiddetli kanamalar herkes için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Her yıl, kan kaybından binlerce insan ölüyor.

Şimdi, yeni bir materyal hem hayat kurtarabilir hem de mevcut yara tedavileri tarafından gözardı edilen problemlerle mücadele ederek ağrıyı azaltabilir.

Çalışmanın başındaki Boston Üniversitesinden Mark Grinstaff yara sızdırmazlık maddeleri pazarının iki önemli boşluğu olduğunu belirtiyor.

Birincisi, geleneksel pansumanların uygulanması zor olabilir. ‘Bir yara içinde önceden oluşturulmuş bir gazlı bez parçasını kasıklarınızdan veya boynunuzdan çıkarmayı hayal edin’. İkincisi, şu andaki yara sızdırmazlık malzemeleri yalnızca kan kaybının azaltılması üzerinde yoğunlaşıyor, ancak bir hasta hastaneye geldiğinde ne olacak? ‘Bu sızdırmazlık malzemeleri kolayca alınamaz’. Yara geri döndürülemez şekilde bağlandıktan sonra, sızdırmazlık maddesinin kesilmesi gerekecek ve bu da daha fazla doku hasarına neden olacak. Zaten yaralı olan hasta daha da travmatize edilecek.

Grinstaff’ın laboratuvar çözümü dendronları çapraz bağ molekülleri ile birleştirir. Birlikte karıştırıldığında, bu iki bileşen reaksiyona girerek esnek, tioester bağlantılı hidrojel oluştururlar. Grinstaff, malzemenin bir yaranın üzerine püskürtülebileceğini açıklıyor. ‘Bir saniyede jelleşir, dokuya yapışan yumuşak, berrak bir bandaj oluşturur’, kan kaybını önemli ölçüde azaltır.

Bandaj daha sonra, bir tiol-tioester değişim reaksiyonu vasıtasıyla hidrojeli eriten sistein metil ester içeren bir solüsyon eklenerek çıkartılabilir. Grinstaff’ın kimya temelli yaklaşımı, silikon giderimi için halihazırda gerekli olan mekanik kesimin aksine, doku hasarını önler ve operasyonları basitleştiren yaraları tekrar ortaya çıkarırken cerrahlara ince kontrol imkânı sağlayabilir.

Şimdilik, maddenin etkinliği, kolayca iyileşen yaralara sahip küçük hayvanlarda gösterilmiştir. Bununla birlikte, University of California’daki biyolojik yapışkanlar uzmanı Phillip Messersmith, Grinstaff’ın çalışmalarının önemini kabul ediyor. ‘Çözülebilen bir hemostatik dolgu macunu, rekonstrüktif cerrahi için önemli klinik etkileri olan gerçekten yaratıcı bir gelişme” diyor.

Kaynak : chemistryworld

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*