Hidrojen Geleceğin En Büyük Yakıt Kaynağı Olacak Gibi Duruyor

b8fdf hidrojen gelecec49fin en bc3bcyc3bck yakc4b1t kaynac49fc4b1 olacak gibi duruyor
b8fdf hidrojen gelecec49fin en bc3bcyc3bck yakc4b1t kaynac49fc4b1 olacak gibi duruyor

Hidrojen Geleceğin En Büyük Yakıt Kaynağı Olacak Gibi Duruyor. 13 küresel otomobil ve enerji şirketi, hidrojeni temiz bir yakıt olarak teşvik etmek için bir araya geldi, çalışmalar dünyadaki karbon salınımının azaltılması hedefini güçlendirebilir.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda bir araya gelen Hidrojen Konseyi, Hidrojen teknolojisi üzerine çalışmalar yaptı. Endüstriyel gaz grubu Air Liquide’dan Pierre-Etienne Franc ve konseyin sekreteri, şirketlerin hidrojende yılda 1,4 milyar Euro’luk (1,1 milyar dolar) bir yatırım yaptıklarını söylüyor; ancak hükümetlerin, hidrojeni politika ve düzenleyici çerçevelere dönüştürmesi gerekiyor. Daimler, Toyota, Shell ve Total‘in de bulunduğu grup, şu anda fosil yakıtlara dayanan her sektörde hidrojenin rol oynayabileceğini önermekte.

Hidrojen, suyun elektrolizinden veya metanın buhar reformasyonundan üretilebilir. Birincisi daha az verimlidir ancak ilave yenilenebilir enerji için kullanmak bir yol olabilir.

Almanya’da, elektriğin % 90’ının 2050 yılına kadar yenilenebilir enerjiler tarafından üretildiği bir senaryoda, arz edilen fazla enerji, ülke otomobillerinin yarısını hidrojenle besleyebilecek kapasitede olacak. Depolama projeleri dünyanın pek çok yerinde hayata geçirilmeye başladı ve endüstri zaten hidrojenin yeraltında depolanması deneyimine sahip. Konsey tarafından hazırlanan rapora göre, yeraltı tuzu mağaralarında hidrojenin depolanma maliyetinin 2030 yılına kadar şuan ki maliyetinin yaklaşık üçte birine düşeceği tahmin ediliyor. Isınma için hidrojen de kullanılabilir. İngiltere’de, Keele Üniversitesi’nin gaz şebekesine hidrojeni pompalamak için Ofgem tarafından finanse edilen 7 milyon £ ‘lık bir projenin bu yıl başlaması bekleniyor.

Halen en çok hidrojen metan buharı reformasyonu kullanılarak üretilir, bu teknoloji aynı zamanda azaltılması gereken karbon dioksitide az miktarda üretiyor. Bu şekilde üretilen hidrojen, araçlar için uygun olmazken, Hidrojen Konseyi, hidrojen ile birlikte karbon yakalama ve depolama tekniği (CCS) ile, çimento ve çelik gibi enerji yoğun sektörlerin karbon salınımını azaltma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Air Liquide, Almanya’da 400 milyon avroya mal olacak 400 hidrojen benzin istasyonu ağı kurmak ve otomobil satmak için gaz devi Linde ile ortak bir çalışmaya başlamak üzere.

Kaynak : chemistryworld

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*