2017 Nobel Tıp Ödülü Sahiplerini Buldu

2017 Nobel Tıp Ödülü Sahiplerini Buldu. Nobel Tıp Ödülü’nü Jefferey Hall, Michael Rosbash ve M. Young kazandı. ABD’li bilim insanları, gündelik vücut ritmi üzerine çalışmalarından dolayı ödüle layık görüldü.
Dünya üzerindeki yaşam, gezegenimizin dönüşüne uyarlanmıştır. Uzun yıllardan beri, insanlar da dahil olmak üzere canlı organizmaların, günün ritmini tahmin etmelerine ve adapte etmelerine yardımcı olan bir içsel, biyolojik saati olduğunu biliyoruz. Ama bu saat nasıl işe yarıyor? Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young, biyolojik saatimizi inceleyip iç işleyişlerini aydınlatmayı başardılar.

Onların keşifleri bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritmini nasıl değiştirdiklerini ve Dünya’nın dönmesi ile nasıl senkronize olduklarını açıklıyor.

Çalışmalarında meyve sineklerini örnek bir organizma olarak kullanan bilim insanları, sineklerdeki günlük biyolojik ritmi kontrol eden bir geni izole ettiler. Bu genin, gece boyunca hücrede biriken bir proteini kodladığını ve gün içinde bozulduğunu gösterdiler. Daha sonra, ek protein bileşenlerini tespit ettiler.

Artık, biyolojik saatlerin, insanlar da dahil olmak üzere diğer çok hücreli organizmaların hücrelerinde aynı ilkelerle işlev gördüğünü biliyoruz.

Jeffrey C. Hall, 1945’te New York, ABD’de dünyaya geldi. Doktorasını 1971’de Washington Üniversitesi’nde tamamladı ve 1971-1973 yılları arasında Pasadena’daki California Institute of Technology’de doktora sonrası çalışmaya başladı. 1974’te Waltham’daki Brandeis Üniversitesi fakültesinde çalışmaya başladı. 2002’de Maine Üniversitesinde çalışmalarına devam etti.

Michael Rosbash, 1944’te Kansas City, ABD’de dünyaya geldi. Doktora derecesini Cambridge’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde 1970 yılında aldı. Takip eden üç yıl boyunca, İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmaya başladı. 1974 yılından bu yana, Waltham, ABD’deki Brandeis Üniversitesi’nde çalışmaktadır.

Michael W. Young, 1949’da Miami, ABD’de dünyaya geldi. Doktorasını 1975 yılında Texas Üniversitesi’nde tamamladı. 1975-1977 yılları arasında Palo Alto’da Stanford Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmaya başladı. 1978’den beri New York’taki Rockefeller Üniversitesi’nde çalışmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*