Türk Plastik Sektöründe Gerilim Büyüyor

f157d tc3bcrk plastik sektc3b6rc3bcnde gerilim bc3bcyc3bcyor
f157d tc3bcrk plastik sektc3b6rc3bcnde gerilim bc3bcyc3bcyor

Türk Plastik Sektöründe Gerilim Büyüyor. PAGEV ve İKMİB arasındaki “Plastik Tanıtım Grubu” kavgası karşılıklı bildiriler yayınlanması ile devam ediyor. İlk olarak PAGEV’in “Plastikçiden Haksız Kesinti” diye yaptığı suçlamalara, İKMİB’ten Plastik Tanıtım Grubunu savunan açıklamalar gelmişti.

Dün Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu’nun Plastik Tanıtım Grubu’nun Bakanlık kararı ile kapatılacağı açıklamasına, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz tepki gösterdi. Akyüz, “Plastik Tanıtım Grubu ile ilgili kararı yine İhracatçı Birlikleri verir” dedi.

Bir gazeteye tam sayfa ilan vererek Plastik Tanıtım Grubu’nun Bakanlık Kararı ile kapatılacağını duyuran PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu’na karşı açıklama, İKMİB Başkanı Murat Akyüz’den geldi.

Akyüz, Plastik Tanıtım Grubu’nun kurulmasının da kapatılmasının da sektörün ve İhracatçı Birliği’nin kararı ile olabileceğini, İhracatçı Birlikleri dışında böyle bir açıklama yapmanın kimsenin haddine olmadığını söyledi.

Açıklamasında ilk olarak Plastik Tanıtım Grubu’nun kurulma süreci ile ilgili bilgi veren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Plastik Tanıtım Grubu’nun kurulması ilgili sektör kuruluşlarının talebinin ardından ve Genel Kurul onayları ile gerçekleşti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ekonomi Bakanlığı’nın da onayı alınmıştır.

Bu süreç yaklaşık iki sene sürdü. Plastik Tanıtım Grubu, ilgili yönetmelikler kapsamında sektörde faaliyet gösteren temsilcilerden oluşan Yönetim Kurulunu oluşturma ve çalışma planını hazırlamaya henüz başladı ve bütçesi dahi onaylanmadı” dedi.

“Plastik Tanıtım Grubu’nun muhatabı İhracatçı Birliği’dir”

Plastik Tanıtım Grubu’ndan istenen verimin alınamaması durumunda sektörün ve sektörel kuruluş temsilcilerinin talebi, İKMİB ve AKMİB Genel Kuruluna katılan üyelerin kararı ile grubun faaliyetine son da verilebileceğinin altını çizen Murat Akyüz, şunları söyledi:

Plastik Tanıtım Grubu’nun kuruluşu sektörden gelen talep üzerine İKMİB ve AKMİB Genel Kurullarında yapılan görüşmeler ve alınan kararlar sonrasında gerçekleşmiştir. ‘Oldu Bitti’ ile alınan bir karar değildir. Aynı şekilde kapatılması da yine Genel Kurul ya da Olağanüstü Genel Kurul kararları ile olabilir. Plastik Tanıtım Grubu’nun muhatabı İhracatçı Birliğidir. İKMİB dışında ne bir vakıf, dernek, kurum ne de kişi tanıtım grubunun geleceği ile ilgili bu şekilde açıklama yapamaz.”

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun yapmış olduğu daha önceki açıklama kısaca şöyle idi :” İhracatçı Birliği İKMİB, bir oldu bittiyle “Plastik Tanıtım Grubu (PTG)” kurdu. Zaten yaptığımız her ihracat başına, İhracatçı Birliği’nce zorunlu bir harç kesiliyordu. Kurulan PTG grubuyla kesilen bu para iki katına çıktı (toplam ihracat başına, Binde 1). Eğer bu PTG grubunu kapatmaz isek bu kesinti 6 katına kadar da çıkabilir (Binde 3,5). Çok kısa zamanda biz Plastikçilerden kestikleri para 1.500.000 Liraya ulaştı, her geçen gün bu rakam artıyor.” demişti.

Son alınan ve teyit edilemeyen bilgilerde ise : Plastik Tanıtım Grubu’na ilişkin sektörde oluşan fikir ayrılıkları sonucu İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER), Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) ve Kauçuk Derneği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Plastik, Kauçuk, Kompozit Sektör Meclisi üyeliğinden istifa ettiği yönünde.

Yapılan açıklamalara ulaşmak için : https://www.pagev.org/plastikciden-haksiz-kesinti
http://www.ikmib.org.tr/files/downloads/%C3%9Cyelere%20G%C3%B6nderilen%20Yaz%C4%B1.pdf

Kaynak : Gıda Hattı & Bilgilerin birçoğu Kimyahaberleri ekibi tarafından farklı kaynaklardan süzülerek derlenmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*