Daha Dayanaklı İpek İçin, İpekböceklerini Karbon Nanotüp ve Grafen İle Besleyeceğiz

4fc46 daha dayanaklc4b1 c4b0pek c4b0c3a7in c4b0pekbc3b6ceklerini karbon nanotc3bcp ve grafen c4b0le besleyecec49fiz
4fc46 daha dayanaklc4b1 c4b0pek c4b0c3a7in c4b0pekbc3b6ceklerini karbon nanotc3bcp ve grafen c4b0le besleyecec49fiz

Daha Dayanaklı İpek İçin, İpekböceklerini Karbon Nanotüp ve Grafen İle Besleyeceğiz. American Chemical Society te yayınlanan haberde, yapılan bu çalışmanın yakın gelecekte gerçekleşeceğini söylüyor.

Karbon Nanotüp ve Grafen takviyeli güçlü ipekler, giyilebilir elektronik, biyolojik olarak parçalanabilen sensörler ve tıbbi implantlar için uygun olabilir. Araştırmacılar daha da güçlü ve sert, incecik ipekler elde etmek için İpekböceklerimizi grafen veya tek duvarlı karbon nanotüpler ile besleyerek elde edeceğimiz bir yol buldu.

Bu sayede ipek böceği tarafından üretilen takviyeli ipek, dayanıklı koruyucu kumaşlar, biyolojik olarak parçalanabilen tıbbi implantlar ve çevre dostu giyilebilir elektronik kıyafetler gibi uygulamalarda kullanılabilecek.

Araştırmacılar, daha öncede bu tür çalışmaların olduğu ve ipekböceklerinin yemesi ve farklı materyaller üretmek için dut yapraklarına takviye malzemeler olarak boyalar, antimikrobiyel maddeler, iletken polimerler ve nano-tanecikler ( titanyum dioksit ) eklendiğini söylüyor.

Tsinghua Üniversitesinden Yingying Zhang ve arkadaşları, dut yapraklarına Karbon nanotüpler yada grafen’den ağırlıkça % 0.2 ihtiva eden sulu çözeltiler püskürtmüşler. Düzenli ipek aksine, elde edilen ipekler kırılmadan önce en az % 50 daha yüksek strese dayanabilmekte olduğunu görmüşler.

Ekip, ipek liflerini 1050 ° C’ye kadar ısıtmışlar ve karbonize edilmiş ipek proteinlerinin iletkenliği ve yapısını incelemişler. Raman Spektroskopisi ve elektron mikroskobu ile yapılan görüntülemelerde karbon takviyeli ipeklerin daha düzenli kristal yapılara sahip oldukları ortaya çıkmış.

Ancak araştırmacıların biyolojik olarak bir takım soru işaretleri var bunları çözmek için biyologlar ile ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirtiyorlar.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*