Suyunu Geri Kazanabilen Devletler Ayakta Kalacak

daf7d suyunu geri kazanabilen devletler ayakta kalacak
daf7d suyunu geri kazanabilen devletler ayakta kalacak

Suyunu geri kazanabilen ayakta kalacak. Türkiye’nin ilk Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Uluslararası Fuarı REW İstanbul’un düzenleyicisi İFO Fuarcılık, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, sürdürülebilirlik için atık suyun yönetimine dikkat çekti.

Yaklaşık 1,1 milyar kişinin temiz su kaynaklarına ulaşmada sorun yaşadığını, 2,4 milyar kişinin ise yeterli sağlıklı suya sahip olmadığını belirten İFO Fuarcılık Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, suyun geleceğini, geri kazanımın şekillendireceğini söyledi. Açıklamasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı atıksu eylem planına göre 2023 yılına kadar 1501 adet atıksu arıtma tesisinin daha yapılacağına da değinen Aytemur, “Rakamlar gösteriyor ki Türkiye’nin atıksuyu şu anda boşa akıyor. Bakanlık verilerine göre atıksuyunu yeniden kullanamayan il sayısı 57. Bunların dışındaki şehirlerde ise atıksuların az bir bölümü sadece park ve bahçeler ile yeşil alanların sulamasında kullanılıyor” dedi. TUİK’in 2014 sonu verilerine göre, belediyelerce 4,3 milyar m3 atıksuyun deşarj edildiğini hatırlatan Aytemur, deşarj edilen yıllık atıksu miktarının kişi başı 66 bin litre olarak hesaplandığını, su kaynaklarının sınırlı olduğu bir dünyada bunun devasa bir miktar olduğunu söyledi. Sürdürülebilir çevre ve yaşam için gerek evsel gerekse üretimden kaynaklı atıksuların yeniden kullanıma sunulmasının önemine değinen Aytemur, 28-30 Nisan tarihlerinde 12.’sini düzenleyecekleri REW İstanbul’da, atıksuların uygun biçimde arıtılarak yeniden kullanımına imkan veren evsel ve sanayi tipi yeni teknolojilerin sergileneceği bilgisini verdi.

Su kaynaklarından 7,6 milyar m3su çekildi!

TUİK’in son açıklanan 2014 verilerine göre belediyeler tarafından içme suyu şebekesine çekilen su miktarı, kişi başı günlük ortalama 203 litre olarak hesaplandı. Bu miktar İstanbul için 181 litre, Ankara için 211 litre, İzmir için ise 180 litre olarak gerçekleşti. Belediyelerce su kaynaklardan çekilen 5,2 milyar metreküp suyun 4,3 milyar metreküpü deşarj oldu. 2014 yılında imalat sanayinde faaliyet gösteren işyerleri ise 2,4 milyar metreküp su çekti ve bu suyun 1,9 milyar metreküpü, büyük çoğunluğu denizlere olmak üzere deşarj edildi.

Bakanlığın atıksu arıtımı eylem planına göre 2023 yılına kadar toplam 1501 adet Atıksu Arıtma Tesisi yapılması öngörülüyor.

Türkiye’de evsel atıksuların arıtılması amacıyla 2014 yılı sonu itibarıyla toplam 597 atıksu arıtma tesisi bulunuyor ve söz konusu tesisler yaklaşık 58.998.171 kişiye hizmet ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün 2014 yılı verilerine göre 10.000 m3/gün ve üzeri kapasiteye sahip birer tane atıksu arıtma tesisi bulunan il sayısı şu anda 31. Yine 10.000 m3/gün ve üzeri kapasitesine sahip en az iki ve üzeri sayıda atıksu arıtma tesisi bulunan şehir sayısı ise 25. Bakanlığın hazırlamış olduğu atıksu eylem planına göre 2023 yılına kadar toplam 1501 adet atıksu arıtma tesisinin daha hizmete girmesi hedefleniyor.

“Su”ya yön veren teknolojiler fuarda sergilenecek

Avrasya’nın lider çevre teknolojileri fuarı REW İstanbul 2016’da, “SU ve ATIKSU” ana başlığı altında; Atıksuların İleri Arıtımı, Proses Sularının Geri Kazanımı, Atıksulardan Değerli Madenlerin Geri Kazanımı, Soğutma Sularının Tekrar Kullanımı gibi suya yön veren farklı teknolojiler bir arada sergilenecek. 28-30 Nisan 2016 tarihlerinde 12.’si organize edilecek fuar hakkında detaylı almak isteyenler www.rewistanbul.com adresini ziyaret edebilirler.

Suyunu Geri Kazanabilen Devletler Ayakta Kalacak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*