Yaşlanmanın Etkisi Terse Çevirecek Araştırmalar Olumlu Sonuç Verdi

Yaşlanmanın Etkisi Terse Çevirecek Araştırmalar Olumlu Sonuç Verdi. Saygın bilim dergileri ”Science” ve ”Nature”da yayımlanan 3 yeni araştırma, “gençlerden alınan kan”ın yaşlanmanın etkisini tersine çevireceğini gösterdi.

Araştırmacılara göre, genç kan hem beyni ve hem de kasları gençleştiriyor. Araştırmalar, insan yaşına göre 20 ve 60 yaşlarına denk gelen iki grup fare üzerinde yapıldı.

Genç farelerden alınan kan, yaşlı farelere nakledildi. Kan nakli, 3 hafta süresince toplam 8 kez yapıldı.

Bu süre zarfında, genç kan nakledilen yaşlı farelerin enerjisi arttı. Beyin ve kas fonksiyonlarında iyileşme kaydedildi.

Yaşlı farelerin hafıza ve öğrenme kabiliyetleri de gelişti. Araştırmacılara göre, genç kanın sırrı ”GDF11” isimli bir protein.

Gençken kanda bol miktarda bulunan bu protein beyin ve kasları genç, güçlü tutuyor. Araştırma, yaşlanmayla ortaya çıkan demans ve alzheimer gibi hastalıkların tedavisi için de umut oldu.

Uzmanlar, genç kanın aynı etkiyi insanlar üzerinde göstermesi halinde bu tür hastalıklar için umut olabileceği görüşünde. İnsanlar üzerindeki tedavi amaçlı denemelerin 2-3 yıl içinde başlayabileceği kaydediliyor.

kan testi

 

Kaynak : haber.stargazete

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*