Çılgın İcatlar Bursa’da Bilim Şenliğinde Buluşuyor

Çılgın İcatlar Bursa’da Bilim Şenliğinde Buluşuyor. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin bu yıl 3.’sünü düzenlediği ‘Bilim Şenliği’, ‘Yenilenebilir Enerji’ ana temasıyla, 2 – 4 Mayıs tarihleri arasında Merinos Parkı’nda gerçekleştiriliyor. Bilim Şenliği’nin bugün saat 11.30’daki açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katılıyor.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin bu yıl 3.’sünü düzenlediği ‘Bilim Şenliği’, ‘Yenilenebilir Enerji’ ana temasıyla, 2 – 4 Mayıs tarihleri arasında Merinos Parkı’nda gerçekleştiriliyor. Bilim Şenliği’nin bugün saat 11.30’daki açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katılıyor.
Bursa’yı ulaşımdan altyapıya, çevreden spora ve tarihi kültürel mirasa kadar her alanda ön plana çıkaracak projelere ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, bilim ve teknoloji alanında da farkındalık oluşturmak amacıyla bu yıl üçüncü kez Bilim Şenliği düzenliyor. Türkiye’nin alanında en donanımlı binasında hizmet vermeye başlayan ve bugüne kadar 10 binlerce öğrenciyi bilimle buluşturan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleriyle düzenlenen ‘Bursa Bilim Şenliği 2014’, çılgın icatları da buluşturacak.

TEKNOLOJİ BU ŞENLİKTE BULUŞUYOR
‘Bursa Bilim Şenliği 2014’ ilk yıl 50 bin, geçtiğimiz yıl 100 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Bu sene de rekor bir katılım bekleniyor. Bu yılki organizasyonumuza 30 farklı üniversiteden 45 bilim kulübü katılıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi; robotik kollu bant sistemi, elektrikli bisiklet, güneş enerjisi takip sistemi, üç kanatlı rüzgar türbini, jeotermal enerji tesisi, otomatik ağaç parçalama makinesi ve soft dondurma makinesi projeleri ile şenliğe katılıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi ilk görsel lansmanını gerçekleştireceği elektrikli arabası ile şenliğe gelirken, Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu´nun Tübitak Formula G 2013 Şampiyonu olan Türkiye´nin en hızlı güneş enerjili aracı da bilim meraklıları ile buluşacak. Bireysel mucit ve firmalar arasında da telleri olmadan çalınabilen lazer kanun, uluslararası enerji sempozyumunda yeni bir buluş olduğu kabul edilen ve dünyanın en ucuz hidrojen gazı üretimi olarak tescillenen hidrojen üretme yöntemi de dikkat çeken çalışmalar arasında yer alıyor.

GECE GÜNDÜZ BİLİM
Etkinlik süresince şenlik alanından; gündüz güneş ve 3 Mayıs gecesi BTM’den Satürn gezegeni ve ay gözlemi yapılabilecek. Türkiye´de bulunan diğer 10 bilim merkezi de Bursa Bilim Şenliği´ne katılırken, Tübitak güneş ve hidrojen enerjili araçları yarışmasından sonra Türkiye´de en fazla güneş ve hidrojen enerjili aracı da şenlikte görücüye çıkacak. 25 atölye çadırı ile bir önceki yıla göre atölye çadırı sayısını 2 katına çıkarılırken, 3 boyutlu printer çadırı, gastrofest çadırı, Butgem telden araba yapma çadırı ve engelli atölye çadırları da en dikkat çeken atölye çadırları arasında yer alıyor. İlk kez ‘geleceğin otomobilleri’ kapsamında elektrikli araçlar ve arazi araçları sergilenecek. Üniversite kulüpleri hovercopter ve model uçak projeleri ile de şenliğe başka bir boyut katarken, Gaziantep, Konya, Trabzon, Çorum, İzmir, Kütahya, Manisa, İstanbul, Sakarya olmak üzere 9 ilden 6 tır; geleceğin 20 otomobilini Bursa’ya taşıyacak.

ULUSLARARASI BOYUT KAZANIYOR
Bursa Bilim Şenliği’nin bu yılki organizasyonuna İtalyan, İngiliz, Fransız ve Hollandalı 4 yurtdışı ekibi katılıyor. 180 proje standı, 25 mesleki yönlendirme çadırı, bireysel deney düzenekleri geliştirmiş ve patent almış Türkiye çapında 30 mucit, bilimsel çalışmalar yürüten 10 bilim merkezi ve 45 üniversite kulübü de şenlikte yer alacak. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, bilimle dolu 3 gün geçirmeyi isteyen geleceğin mucitleri ve bilim dostlarını aileleriyle birlikte şenliğe bekliyor.

Bilim Şenliği

 

Kaynak : bursadabugun

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*