Norveçli uzmanların Yunanistan’daki Yanya Denizi’nde yaptığı araştırmalarda petrol ve doğalgaz yataklarının bulunduğu bildiriliyor

Norveçli uzmanların Yunanistan’daki Yanya Denizi’nde yaptığı yeni araştırmalarda yeni petrol ve doğalgaz yataklarının bulunduğu bildiriliyor. Norveçli PGS şirketinin Yunanistan’ın Yanya Denizi’nde yapmış olduğu sismik araştırma sonuçlarına göre Yanya Denizi’nde yeni doğalgaz ve petrol yatakları bulunuyor.

PGS şirketi, Yanya Denizi’nde ve Girit Adası’nın güney açıklarında 12 bin 500 kilometrelik alanda yaptığı ve Yunanistan Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın geçmişte 8 bin 500 kilometrelik alanda yaptığı eski sismik araştırma verilerini derleyerek Atina’da petrol sanayicilerine bir sunum yaptı.
Sunumda veriler üzerinde incelemelerin tamamlandığı beş sismik hatla ilgili bilgiler verildi. Sözkonusu beş hattın tamamı Yanya Denizi’nde bulunurken, birincisi Amvrakikos Körfezi’nin kuzeybatı bölümünde, ikincisi Arnavutluk ile olan deniz sınırları yakınında, üçüncüsü Peloponissos’un güneybatısı ile İtalya deniz sınırları arasında, dördüncüsü Katakolo açıklarında ve beşincisi de Kerkira’nın kuzeybatısında bulunuyor.
Sunumun yapıldığı etkinliğe 40 büyük petrol şirketinden 150 kurmay ve 120 ülkeden yatırım kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Atina’da gerçekleştirilen sunuma katılan dünyaca ünlü petrol firmalarından bazıları ise şöyle: Shell, Exxon Mobil, Chevron, E.ON, Noble Energy, Gazprom, RWE, Adlat Investment, Anna Energy, Circle Oil plc, Hunt Oil Company of Romania, ANCAP, Joshua Capital, TPAO, Spectrum, Turkish Petroleum Corporation, Petronas, Blacbourn Geo Consulting, Nijerya ve Afganistan enerji bakanlıkları.

PGS şirketi uzmanları özellikle Yanya Denizi’nin kuzeyinde İtalya ve Arnavutluk’taki petrol ve doğalgaz yataklarına benzer hidrokarbon kaynağının olduğunu dile getirdi.
Norveçli uzmanlar Girit Adası’nın güney bölgesiyle ilgili olarak ise bu bölgenin henüz incelenmediğini ifade ederken, sismik araştırmalardan elde edilen sonuçların tamamının 2013 yılına kadar inceleneceği ifade ettiler.
Öte yandan 2014 yılından itibaren petrol şirketlerinin verileri satın almaya başlaması bekleniyor.

petrol arama

 

Kaynak : dunyabulteni

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*