MEF Üniversitesi’nde 4 yılda hem lisans hem de yüksek lisans mezunu olunacak

MEF Üniversitesi farklı bir eğitim sistemiyle 2014-2015 akademik yılında eğitime başlayacak. Öğrenci, 3 yılda lisans eğitimini bitirebilecek. 4. yılda ise giriş koşullarını sağladığı takdirde tezsiz yüksek lisans yapabilecek, yani 4 yılda hem lisans diploması hem de tezsiz yüksek lisans diploması alabilecek. Öte yandan ‘Flipped Classroom’ adı verilen modelle de öğrenciler derse gelmeden önce sisteme yüklenmiş ders videolarını izleyecek, derste grup çalışmasıyla bilgilerini geliştirecekler. Böylece derste akranları ve akademisyen desteği ile uygulama, analiz, sentez ve değerlendirme gibi daha üst düzeydeki bilişsel etkinliklere odaklanacaklar.

İbrahim Arıkan Eğitim ve Bilimsel Araştırmaları Destekleme Vakfı tarafından kurulan MEF Üniversitesi, 2014-2015 eğitim yılında ilk öğrencilerini almaya başlayacak. Üniversitenin rektörü daha önce İstanbul Teknik Üniversitesi’nin rektörüğünü yapmış olan Muhammed Şahin. Üniversite eğitim modelini tanıtmak için Maslak’ta yapımı devam eden kampüsünde bir basın toplantısı düzenledi. Üniversitesi’nin rektörü Muhammed Şahin 900 yıllık yükseköğretimdeki eğitim-öğretim geleneğini, Y ve Z kuşağı gençlerin algılarına yanıt verecek şekilde değiştireceklerini belirterek “Sadece Türkiye ’de değil dünyada da ilk olacak aktif, etkileşimli ve yaratıcı bir sistem getiriyoruz. Dijital çağın gereklerine uygun bir sistemle öğrenciler nasıl, nerde ve ne zaman öğrenmek istiyorlarsa, o şekilde öğrenecekleri bir sistem kurguladık. Dünyanın dört bir yanından bu sistemle ders vermek isteyen akademisyenlerin ilgisini görmek doğru yolda olduğumuzu gösterdi” diye konuştu.

İlk kez Tarım ve Yaşam bilimleri Fakültesi

Üniversitede , eğitim ( ilköğretim matematik öğretmenliği, özel eğitim öğretmenliği, psikolojik danışmanlık ve rehberlik), iktisadi, idari ve sosyal bilimler ( ekonomi , işletme, psikoloji), hukuk (hukuk), sanat, tasarım ve mimarlık (mimarlık), mühendislik ( bilgisayar, elektrik ve elektronik, endüstri, inşaat, makine mühendisliği ) fakültelerinin yanı sıra şu an YÖK’te onay işlemleri devam eden ve Türkiye’de ilk kez açılacak Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi açılacak. Eğitim dili hukuk fakültesi hariç diğer bölümlerde yüzde 100 İngilizce olacak üniversitenin İngilizce hazırlık okulunda akademik kadrosunun tamamının anadili İngilizce olacak.

4 yılda hem lisans hem yüksek lisans diploması

MEF Üniversitesi, isteyen öğrencilere 3+2 eğitim modeli sunacak. Öğrenciler 3. sınıfı tamamladıklarında ve yeterlilikleri sağladıklarında isterlerse 4. ve 5. yıllarını yurt dışındaki anlaşmalı bir üniversitede okuyacak. Bu programla öğrenciler, MEF Üniversitesi’nden lisans ve yurt dışındaki anlaşmalı üniversiteden yüksek lisans diploması alabilecek. Yüksek lisans diploması kendi dalında olabileceği gibi İşletme, Ekonomi/Finans gibi farklı dallarda da olabilecek. Bunun yanında MEF Üniversitesi, 4 yıl olan 240 AKTS kredili lisans eğitimini 3 yılda bitirmek isteyen öğrencilere ders seçimleri ve ders yükünde esneklik sağlayacak ve yaz okulunda öğrencilerine zengin ders seçenekleri sunacak. Öğrenci, 3 yılda lisans eğitimini bitirebilecek. 4. yılda ise giriş koşullarını sağladığı takdirde Tezsiz Yüksek Lisans yapabilecek, yani 4 yılda hem lisans diploması hem de tezsiz yüksek lisans diploması alabilecek.

Öte yandan üniversite ‘Flipped Classroom’ adı verilen bir sistemle eğitim verecek. Buna göre öğrenciler derse gelmeden önce sisteme yüklenmiş ders videolarını izleyecek, notlar alacak, sorularını yazacak ve akademisyen ile dersten önce elektronik ortamda paylaşacak. Akademisyen ise bu notlara göre öğrencileri derste gruplara ayıracak calışmalarını sağlayacak. Öğretim üyesi gruplar derste ise grup çalışmasıyla bilgilerini geliştirecekler. Bu sayede öğrenciler bilgi edinme ve anlama gibi daha alt düzey bilişsel etkinlikleri dersten önce gerçekleştirecek. Derste ise akranları ve akademisyen desteği ile uygulama, analiz, sentez ve değerlendirme gibi daha üst düzeydeki bilişsel etkinliklere odaklanacaklar.

mef

 

Kaynak :radikal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*