Genetik biliminin babası ve Nobel Kimya ödüllü Frederick Sanger, hayata veda eti.

Çalışmaları ile iki kez Nobel Kimya ödülüne layık görülen İngiliz bilim adamı Frederick Sanger, 95 yaşında hayata veda eti.
“Dünyanın en büyük bilim adamlarından” ve “İngiliz biliminin gerçek kahramanlarından” biri olarak kabul edilen biyokimyager Sanger, DNA’nın yapı taşlarının dizinini ortaya çıkan yöntemlerin öncülüğünü yaparak “genetik biliminin babası” unvanını kazanmıştı. Nobel ödülünü iki kez kazanan tek İngiliz bilim adamı olan Sanger, aynı zamanda proteinlerin yapısını belirleyen teknikler de geliştirmişti.

İngiltere’nin Gloucestershire kentinde 1918 yılında doğan Sanger, doktor babasının izinden gitmeye karar vermesine rağmen Cambridge Üniversitesi’nde Biyokimya Bölümü’nden mezun olmuştu. Sanger, ilk Nobel ödülünü 1958 yılında proteinlerin kimyasal yapısını ortaya çıkaran teknikler geliştirerek kazanmıştı. Proteinleri oluşturan amino asitleri inceleyen Sanger, insülin hormonunun hangi amino asitlerden meydana geldiğini keşfetmişti.

Daha sonra DNA ile ilgilenmeye başlayan Sanger, bir virüsün genom dizisini ortaya çıkarmayı başarmıştı. Sanger, kendi adını taşıyan dizi ile 1980’de ikinci kez Nobel ödülüne layık görülmüştü.

Sanger, 65 yaşına kadar çalışmaya devam etmiş, daha sonra çok sevdiği bahçesine daha fazla vakit ayırmak için emekli olmuştu.

Frederick-Sanger0

 

Kaynak : hurriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*