Devlet, Üniversite Öğrencileri İçin Özel Sektörden Yurt Kiralayacak

Devlet, Üniversite Öğrencileri İçin Özel Sektörden Yurt Kiralayacak. Türkiye’de 310 bin yatak kapasitesinin olduğunu açıklayan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ülkenin dört bir yanında 163 yurdun inşaatının da devam ettiğini açıkladı.
Üniversitenin olmadığı il bırakmadıklarının altını çizen Kılıç, artan öğrenci sayısıyla birlikte yurt ihtiyacının da arttığını ve başvurada bulunduğu halde yer olmadığı için yedeklerde bekleyen 80 binden fazla üniversite öğrencisinin olduğuna dikkat çekti.

Özel Sektörden Yurt Kiralanacak!
Kılıç, tüm bu sebeplerden dolayı öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla yurt kiralama çalışması kapsamında 11 Kasım Pazartesi günü ilana çıkılacağını açıkladı. Özel sektörden yurt kiralama yöntemiyle 100 bin yatak kapasitesini bu şekilde çözmenin planlandığını belirten Kılıç, 65 ili kapsayacak ihale ilanında 500 ila 5 bin öğrencinin barındırılabileceği yurtların kiğralanacağını söyledi. Böylece mevcutta 310 bin olan yatak kapasitesini 450 bine çıkartmayı hedeflediklerini dile getiren Kılıç, kiralanacak yurtlara da 15 yıl kiralama garantisi verileceğini belirtti.
“Yatak kapasitesini arzu ettiğimiz rakamlara ulaştırdığımızda hukuka uygun işletilmeyen, gayri kanuni çalıştırılan, işletme ruhsatı bulunmayan, vergi ödemeyen, vergi tabelası olmayan, zaman zaman illegal yöntemler için de kullanılan apart ve pansiyon sorunu tümüyle Türkiye’nin gündeminden kalkmış olacak, anne ve babaların da gözü arkada kalmayacak” şeklinde açıklama yapan Kılıç, öğrencilerin kaldıkları apart ve pansiyonlar için de “Yetkilerini kullanarak buralara çeki düzen verme iradesini ortaya koyması da son derece normal, bu iradenin gereğini yapacak olan da biziz” değerlendirmesinde bulundu.
Başbakan Erdoğan’ın öğrenci evleriyle ilgili sözlerinin bu ülkenin gençleriyle ilgili sorumluluk taşıyan Başbakan Erdoğan’ın haklı kaygıları olarak yorumlayan Suat Kılıç, herkesin bugünden kolları sıvayıp önlem alması gerektiğinin ifade etti.

yurtlar

 

Kaynak :stargundem

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*