OYAK, Avusturya’nın Kimya devi Chemson AG’nin hisselerinin tamamını satın aldı.

OYAK, Avusturya’nın Kimya devi Chemson AG’nin hisselerinin tamamını satın aldı. OYAK Grubu, PVC bazlı pencere ve yapı profilleri, boru, enjeksiyon ürünleri, kablo izolasyon ve yumuşak yüzey kaplamaları imalatında kullanılan polimer katkı maddeleri üreten Avusturya merkezli Chemson AG’nin hisselerinin tamamını aldı.

OYAK’tan yapılan açıklamada, grubun 2012 yılı sonunda aynı alanlarda faaliyet gösteren Akdeniz Kimya’yı da satın aldığı hatırlatılarak, “OYAK, Akdeniz Kimya ve Chemson AG şirketleri ile polimer katkı maddeleri arasında önemli bir yer tutan ve PVC mamul üretiminde vazgeçilmez unsur olan PVC stabilizatörleri alanında dünya lideri konumuna ulaşmıştır” denildi.

Açıklamada, satın alma bedeline ilişkin bilgi yer almadı.

Avusturya’daki tesislerine ilaveten İngiltere, ABD, Brezilya, Çin ve Avustralya’da üretim tesisleri bulunan Chemson’un Almanya, Hollanda ve Singapur’da satış ofisleri bulunuyor.

OYAK, halen otomotiv, demir çelik, çimento, enerji başta olmak üzere elindeki sanayi portföyü ve hizmet şirketleri ile 35,000 kişiye doğrudan istihdam sağlıyor.

AVUSTURYA’NIN PVC DEVİ
Chemson Avusturya’nın en büyük PVC üreticileri arasında yer alıyor. Şirketin websitesinde yer alan bilgilere göre 257 çalışanın bulunduğu Chemson yıllık 200 milyon Euro ciro yaptı. Şirket Avustralya dışında Brezilya, Çin, İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD’de faaliyet gösteriyor. Şirket 1986’da Chemetall ve Cookson şirketlerinin birleşmesiyle kurulmuştu.

oyak satın alma

 

Kaynak : hurriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*